Kepler

Lze vínem uhasit žízeň?

Jak známo, od jisté koncentrace alkoholu je naopak riziko dehydratace organismu.

Nejlepší odpověď
Anikitos

Víno je můj oblíbený alkohol a často když mám žízeň tak exnu větší sklenku a připadá mi, že to žízeň uhasí. Ale asi je to jen pocit, protože, když pak piju dá, za chvíli mám zase žízeň a musím se jít napít vody. Je to asi stejné jako, když si myslíš, že tě alkohol zahřeje, ale opak je pravdou.

No jak se říká, kvůli chuti a žízni se to nepije. :D

Další odpovědi
led

Proti smädu sa v južných krajoch pije slabé víno, preto aj svojho času boli na tialianských diaľniciach tabule s nápisom
„Šoféri, myslite na svoje deti. Pite len 2 litre vína denne“

ivzez

Myslím, že ne. Víno jsem vždycky pila kvůli chuti,
na žízeň mám nejradši vodu. (Ani vinný střik podle
mé zkušenosti žízeň nezažene.)

Drap

Lze, ale i to se musí umět. Zkušení vinaři, aby uhasili žízeň ho ředí s vodou.

Kepler

Ivzez: vinný střik myslím žízeń zažene, pak už se to obsahem alkoholu blíží pivu. Byl to zvyk starých Řeků.

ivzez

Asi bude záležet na poměru vína a vody.
1 : 1 i 1:2 jsem ještě musela zapít vodou.

Anikitos

Ne všichni, někteří to míšení vody z vínem odsuzoval (myslím, že hlavně anakreontici a horliví stoupenci Dionýsa).
Navíc tehdy byl všechen alkohol trochu silnější, dnešní vína obsahují cca 10% alkoholu, v antickém Řecku mívalo nad 16%.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Symposion

Kepler

Tomu moc nevěřím, i když to píšou ve Wiki. Přečti si https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Alkoholov%C3%A9_kv­a%C5%A1en%C3%AD. Dnes ano, fortifikovaná vína mohou mít i přes 16 %, ale jsou doplňována vinným destilátem. A destilaci v antických dobách neznali.

Kepler

Drap: ptal jsem se na víno, ne na vinný střik.