tforro

Lze užít 400 V z 3 jed­nofázových elektroměrů?

Přívod do baráku je třífázový. Od nožových pojistek jde každá fáze k jednomu elektroměru. Na baráku máme 3 jednofázové elektroměry, a to pro:
byt 1 – fáze 1 (první odběrné místo od ČEZU)
byt 2 – fáze 2 (druhé odběrné místo od ČEZU)
sklep – fáze 3 (třetí odběrné místo od ČEZU)
Nyní uvažuji o koupi kolébkové pily a chtěl bych znát názor někoho zkušeného, zda pokud si tyto fáze stáhnu do klasické zásuvky na 380V(400V), mi pila pojede. Jde mně o to, jestli náááhodou tím, že každá fáze jde jiným jednofázovým elektroměrem, nedochází k nějakému fázovému posunu (snad jsem se dobře vyjádřil). Zkrátka jestli sinusoida bude taková, jaká má být…

Všechny hodiny jsou hlavní – každé z nich jsou jednofázové. Pokud mi z nějakého důvodu vypadne jedna fáze, automaticky počítám s řešením, aby se mi nespálil motor (použiji hlídací napěťové relé). Průřezy kabelů samozřejmě budou takové, jaké mají být.
Mimochodem legální to samozřejmě není a to jen proto, že ČEZ z toho nic nemá. Opravdu se mi nechce zřizovat nové odběrné místo za 500Kč/Ah.

Nejlepší odpověď
orwell

Je to sice trochu zvláštní řešení, ale nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat. Jen je třeba dát pozor na sled fází, aby se motor točil ve správném smyslu a dále na jištění předřazeným jističem se správnou hodnotou a vypínací charakteristikou s ohledem na proudový náraz při zapínání stroje. Průběhy napětí jednotlivých fází zůstanou nedotčeny. Předpokládám, že instalační a přívodní vodiče mají vyhovující průřez.

Další odpovědi
Dochy

Fyzikálně to možné je. Pokud jsou všechny jističe dost silné. Ale legální to není a z bezpečnostních důvodů Ti radím abys to vůbec nezkoušel. Uvažovals o tom, co se stane pokud jeden jistič vypadne? Pokud máte do baráku 3f přívod a pokud jej využiješ (využijete) zařiďte si 3f zásuvku pořádně. Pokud to chceš použít jen jednou za uherskej rok, půjč si elektrocentrálu nebo si natáhni kabel od sousedů.

krpik

Kde máš přiveden přívod a hlavní hodiny? ty 3 elektroměry 1 fazové máš orientační pro sebe? Záleží kde chceš mít zásuvku.Nezapo­menout na 3 fázovy jistič. Mě jde přívod domu do rozvaděče na baráku,kde mám hodiny.Potom domů do skříně s jističi do 3 fázového jističe pak do garáže a do sklepa.

orwell

Pokud nebudeme řešit legislativu, tak tvoje řešení je funkční. Samozřejmě, že plnohodnotný trojfázový přívod (jak píše Dochy) by byl nejlepším řešením. Ještě nezapomeň na připojení ochranného vodiče ke kostře stroje.