zjentek

Lze utopit rybu?

Protože suchozemský potvůrky utopit lze a taky i udusit. A pokud i mořský potvůrky můžem udusit, můžem je taky i utopit? Anebo je to celé jaksi genderově nevyvážené?

Čili lze ubezdušit rybu utopením?

Odpovědi
Frontinus

Z hlediska definic pojmů udušení a utopení v soudním lékařství je to jednoznačné: Ano, ryba se může utopit. Udušení je totiž obecný pojem označující smrt v důsledku jakéhokoliv nedostatku kyslíku v krvi oběti. Jednotlivé mechanismy mohou být například oběšení, zneprůchodnění dýchacích cest, otrava oxidem uhelnatým, nebo třeba utopení. To je definováno jako smrt v důsledku zamezení přísunu kyslíku v důsledku aspirace (ryby nemají plíce, tedy jde o žábry) kapaliny neschopné přenášet kyslík. V zásadě by to mohlo být hodnoceno i jako udušení v důsledku neadekvátního složení dýchacích plynů (kapalin), ale to je spíše otázka definice.

Podstatné je to, že zejména rybáři a biologové při udušení ryb v případě nedostatku kyslíku ve vodě skutečně hovoří o utopení ryb. Tím výše jsem chtěl naznačit jen to, že jde spíše o výsledek zvyku/„dohody“, než o nějakou tvrdou wildlife forensic pathology.

led

Ano, len pozrite na znečistené rieky, moria a množstvo rýb, ktoré sa kvôli tomu nedostanú ku kyslíku.

dubraro

Ano, stačí ji ponořit do jiné kapaliny, než voda s rozpuštěným kyslíkem.

EKSOT123

Chuck Norris utopil zlatou rybku. Proto ji už nikdo nevyloví.
Jinak by neměl být problém rybu utopit. Stačilo by jí zacpat ústa. Někteří vodní živočichové mají žábry na povrchu těla, ale ryby uvnitř pod skřelemi. A kyslík s vodou k žábrům proudí ústy. Proto otvírají pořád pusu. Podrobněji popsáno např. zde: https://www.ak­varista.cz/web/clan­ky/clanek-104

dust8

Otázka typu brouk do hlavy. Popřemýšlím v noci ve spaní.