Anonym63

Lze to vypočítat i bez rovnice?

Jestli – že znám rychlost v1 a rychlost v2 a znám celkový čas..4 h . v1 jel tam a rychlostí v2 jel zpět…vím že s ( dráha bude vždy stejná i tam i zpět) Jak vypočítám s … bez rovnice?

Odpovědi
Jose1f

Bez rovnice bych na to šel s pomocí „selského rozumu“ a počínal bych si asi takto. Když někdo někam jede čtyři hodiny rychlostí v1, tak za každou hodinu ujede v1 kilometrů a za čtyři hodiny čtyřikrát víc, tj. čtyřikrát v1 kilometrů. Jestliže pojede zpátky stejnou cestou, tak ujede stejnou vzdálenost, tj. zase čtyřikrát v1 kilometrů.

Cesta tam trvala 4 hodiny. Jak dlouho pojede zpátky? Když pojede pomaleji, přijede později a naopak, když pojede rychleji, přijede dřív. Kdyby např. jel zpátky dvakrát rychleji než tam, vrátil by se už za dvě hodiny. Tam by jel 4 hodiny a zpátky dvě. Tam a zpátky by to bez zastavení trvalo 6 hodin.
A je to!

Dochy

Co myslíš tím: vypočítat bez rovnice?
Pokud máš něco vypočítat, stejně z toho vyleze rovnice. Můžeš si to pouze v hlavě srovnat tak, abys toho musela na papír psát co nejmíň. To ale záleží na složitosti problému, tvé zručnosti s počítáním a tvé představivosti.