Lze spatřit duhu i z vesmíru?

Obrázek: https://pixaba­y.com/cs/clelles-francie-duha-2094772/

Ještě by mě zajímalo. Na obrázku je dvojitá duha či se jedna o pouhý optický klam?

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se na zajímavý meteorologický jev.

"Ze země neviditelný jev kruhová duha natočená z letadla, nikoliv přímo z vesmíru.

Zajímavý meteorologický jev zachytila posádka letadla nad čínskou oblastí Ning-sia. Na levé straně letadla se objevila kruhovitá duha, která obkroužila stín letadla. Jde o běžnou duhu vznikající rozkladem světla ve vzdušné vlhkosti. Ze země je ovšem vidět pouze půlkruh duhy – výhled totiž kryje obzor, ale z vyvýšeného místa je možné vidět duhu celou.

http://www.jak­naletenky.cz/kru­hova-duha-natocena-z-letadla.html

Další odpovědi
Kepler

Nejde o optický klam, ale o optický jev – lom paprsků na kapičkách vody v atmosféře, kdy se bílé světlo rozkládá na své barevné složky. Je pozorovatelný za určitých podmínek v závislosti na úhlu dopadu slunečních paprsků a místě pozorovatele. Z vesmíru jej na rozdíl od polární záře pozorovat nelze.

Psychotic

Nelze.

KAŽDÁ duha je optický klam – je způsobená určitým způsobem odrazu světla od kapek vody. A klidně mohou být dvě jako na obrázku.

Radius

Téměř jako na obrázku (dvě duhy nad sebou) jsem před 10 lety viděl duhu i já (tady ve středních Čechách), i jsem ji vyfotil, posílám odkaz, je to vyfocené běžným foťákem a nijak upravené, tím, že jsem to viděl a vyfotil já, tak vím, že to není nijak upravené:

Zdroj: https://postim­g.org/image/wu7gw7mi7/

Kepler

annas: v žádném případě na tom videu nejde o meteorologický jev. Nikdo na světě ještě neviděl meteorologický jev, který by se držel letadla aby byl takhle malý. Jsem přesvědčen, že to je průvodní jev vznikají při rychlém letu letadla – aerodynamické vlivy, komprese a následná dekomprese vzduchu, které vznikají v těsně subsonických rychlostech. Ty kapky vody v ovzduší tam jistě hrají roli, ale není to meteorologický jev, stejně jako duha u vodopádů.

annas

Ad Kepler,

reklamujete u autorů článku či fotografie, že jde o nesmysly.

Ještě na stránce Fyzwebu.

"Z letadla lze vidět – máte-li ovšem to štěstí být právě ve správný okamžik na správném místě – celou duhu jako úplnou kružnici, v jejímž středu je stín letadla. Vždy je to tak, že střed duhy, Vaše oko a Slunce leží na přímce atd.! J. Obdržálek

http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?limit_od=6&hle­dat=duha&obor=