autacek

Lze si splést Chechen Republic neboli Chechnya s Czechia? A co si o „novém“ názvu našeho státu myslíte?

Nejlepší odpověď
annas

Pochybuji, že Češi používají anglický název pro Čečensko, stejně jako Czechia = Česko.

Mohou se plést cizinci, stejně jako nerozlišují mnozí další názvy Slovinsko a Slovensko.

Oficiální název Czechia se používá jen v dokumentech, protože je zaregistrovaný v OSN. Myslím si, že se obecně název nepoužívá.

Název Česko se mně nelíbí, již jsem několikrát vysvětlovala i důvody. Czechia neřeším.

Takže se domnívám, že název neovlivním, beru na vědomí. Jsou důležitější věci.

Kdo se mýlí, jeho věc. Stále někdo chodí něco vyřizovat na národní výbor, nikoliv na obecní úřad.

Další odpovědi
quentos

Nejenže lze, ono se to už děje. Ale kvůli tomu přece nebudu proti zkrácenému názvu něco mít. Existuje spousta lidí, kteří ještě nezaregistrovali, že už není Československo. Takže že si to další ignoranti budou plíst s Čečňou, je jejich problém…

dr.luha

Název Czechia byl zaveden proto, abyse tím lépe asocioval region jako je např. Bavaria. Je to upraveno a připraveno pro začlenění do 4. říše – Nové Evropy.

murdx

První otázka není položena správně – měla by znít : „Lze si splést Chechen Republic neboli Chechnya s Czech Republic neboli Czechia?“

Odpověď:
Ano, splést se dá cokoli, astronomie s agronomii, kofein s kokainem či Barma s Parmou. 🙂 Nicméně, nedostatečné zeměpisné znalosti nemohou být důvodem pro neužívání zeměpisného jména. Dvojice názvů „Czechia“ a „Chechnya“ je si navzájem dokonce méně podobná než dvojice „Czech Republic“ a „Chechen Republic“. Např.Chechen Republic si spletli s Czech Republic při určování národnosti původců bombového útoku během Bostonském maratonu v roce 2013. Navíc, „Chechnya“ není samostatným státem, možnost záměny např. při mezinárodních konferencích nebo ve sportu tedy nehrozí. Existují dvojice zemí s podobnějšími zeměpisnými jmény (Austria/Australia, Iran/Iraq, India/Indonesia, Mali/Malawi, Niger/Nigeria, Gambia/Zambia, Slovakia/Slovenia, dokonce identické Georgia/Georgia), aniž by některá z nich trpěla pocitem nutnosti od svého zeměpisného názvu ustoupit a používat výhradně název politický.

Druhá otázka:
Název Czechia není ani „nový“, ani nový. 🙂
Schválen byl již v roce 1993, institucionalizován však až v roce 2016. Pochází z latiny a jeho historie sahá (podle dosud objevených záznamů) až do roku 1583, v angličtině (která jej převzala) do roku 1840. Používá se stále častěji a pro zavedený stát je jako apolitický, nadčasový a univerzálně použitelný nezbytný.

Alena Rybová

Lze si splést ledacos, v tomto případě pletoucí se jedinec vůbec neví, „která bije“. Podobně si můžete splést hodinky a holínky, nebo holky a vdolky. Mýtus o Čečně je hodně přitažedný za vlasy. Vemte si jenom ten rozdílný pravopis. Dále výslovnost: Czechia se vyslovuje s hláskou K, tedy „čekija“ (napsáno po našem, pro anglické rodilé mluvčí přibližně „che-kee-ya“). Dotyčný popletenec .by také neměl ponětí o tom, že Cesko-Czechia je stát v Evropě, kdežto Čečňa-Chechnya je nesamostatná součást Ruské federace v končinách, o nichž většina lidí nemá ponětí, kde vůbec leží. Takže: mediální humbuk.- Druhá část otázky: nikterak „nový“ název Czechia je doložen v historii Českého království od 16. století, našel byste ho i v anglicky psaných novinách 30. let 20. stol., čili je pouze „obnovený“ po rozdělení Česko-Slovenska.

Muso

Daleko více se pletou jiné dvojice, kde jsou obdobné nejen názvy, ale i země, např. Slovakia/Slovenia (relativně mladé státy ve střední Evropě, sousedící s Rakouskem a Maďarskem, hornatého reliéfu, s téměř totožnou vlajkou) nebo Latvia/Lithuania (postsovětské, pobaltské státy). Pokud si nás někdo plete s Čečenskem, dáváme jim k tomu také příležitost sami – tvrdošíjným lpěním na výrazu republika/Republic v názvu státu. Ve světě to používají vesměs nedemokratické, separatistické či autonomní systémy (Korejská lidově-demokratická republika, Podněsterská republika, Doněcká lidová republika, Demokratická republika Kongo, v Ruské federaci je asi 22 republik…), není divu, že nás někteří zařadí mezi ně.

Kepler

Nevím kde jsi ty patvary sebral, ale správný název by měl obsahovat všechny tři územní celky ČR. Nebylo by to ale praktické a taky to naráží na náš známý pragocentrismus. Ignorují Moravu, i když to byl první státní celek na našem území. Komunisté nenavázali na zemské zřízení z první republiky a při novém uspořádaní krajů se nová vláda dokonce dopustila té drzosti a arogance, že část historického moravského území začlenila do českých krajů. Jinak ten zkrácený název je opravdu nešťastný a ve světě se to ještě nevžilo a myslím že ještě dlouho nevžije.

Smackdown

Neřeknu kdyby vyhrál Okamura volby, že se náš stát přejmenuje, abychom byli blíž k šikmookým, to by tak nějak člověk skoro chápal, ale co bychom chtěli, to je ta becherovka a spol., není se čemu divit.