Tomsaj

Lze si platit sociální pojištění při DPP, aby se neoddálil důchod? A kam případně platit?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ano, lze, ale má to omezení. Platí se na účet příslušné OSSZ. Informace jsou na webu ČSSZ v odkaze

Zdroj: https://www.cssz­.cz/web/cz/do­brovolna-ucast-na-pojisteni

Další odpovědi
ivzez

Nelze, nikdo si nemůže sám hradit sociální pojištění.
Dobrovolně se lze přihlásit pouze k důchodovému pojištění
(to je jedna ze tří částí sociálního pojištění).

led

Časť odvodov do sociálneho poistenia ide do vašej penzie. Prepočet výšky penzie vychádza okrem dĺžky zamestnania aj z výšky odvodov do sociálnej poisťovne.

Pozrite: Dobrovolná účast na důchodovém pojištění https://www.fi­nance.cz/ducho­dy-a-davky/vse-o-duchodech/starobni-duchody/dobrovolna-ucast-na-duchodovem-pojisteni/
Důchody a dávky https://www.fi­nance.cz/ducho­dy-a-davky/

annas

Odpověď led jsem nečetla, až diskuzi. Nevyznám se v této problematice, Bod jsem dala ivzez v dobré víře.

ivzez

Dobrá víra byla na místě, Led se mýlí.

led

ivzez nemáte pravdu vo vašej odpovedi „Nelze, nikdo si nemůže sám hradit sociální pojištění.“

„Zatímco za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění a sociální pojištění zaměstnavatel, podnikatelé a živnostníci se musejí starat sami.“ https://www.pe­nize.cz/62558-pojistne-na-socialni-zabezpeceni-a-zdravotni-pojisteni
všimnite si rozpor tvrdení:
„Nelze, nikdo si nemůže sám hradit sociální pojištění.“ a „podnikatelé a živnostníci se musejí starat sami“
ako právnička viete, že toto tvrdenie vo vašej odpovedi je právne nepodložené.
Nechávam na vás, čo so svojou zavádzajúcou odpoveďou spravíte.

Moja pôvodná odpoveď, ktorú nahlásili ako závadnú.
Časť odvodov do sociálneho poistenia ide do vašej budúcej penzie. Prepočet výšky penzie vychádza okrem dĺžky zamestnania aj z výšky odvodov do sociálnej poisťovne.

Pozrite: Dobrovolná účast na důchodovém pojištění https://www.fi­nance.cz/ducho­dy-a-davky/vse-o-duchodech/starobni-duchody/dobrovolna-ucast-na-duchodovem-pojisteni/
Důchody a dávky https://www.fi­nance.cz/ducho­dy-a-davky/

ivzez

Led,
nejspíš jste nepostřehla, že se dotaz netýká OSVČ (živnostníků/pod­nikatelů), ale OBZP (FO) a že v ČR neexistuje žádná sociální pojišťovna.

Vaši chybnou odpověď jsem nahlásila já, protože jste na česky
psanou otázku na českých Odpovědích „pro změnu“ použila informace platné pro Slovensko, což (nejen tohoto tazatele) zbytečně mate.

Zde v diskuzi jste přidala odkazy na články, v nichž často nacházím chyby (k přečtení „Vašich článků“ jsem neměla čas).

Pokud jste chtěla dát na něco odkaz, pak by byly vhodnější odkazy na konkrétní paragrafy příslušných zákonů, nebo na web ČSSZ (viz odkaz v odpovědi Standy25).

Sociální pojištění se v ČR skládá ze tří částí:

  1. důchodové pojištění (povinné pro zaměstnance a OSVČ),
  2. nemocenské pojištění (povinně zaměstnanci, dobrovolně OSVČ),
  3. příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (povinně zaměst. a OSVČ).

K sociálnímu pojištění jako celku se nemůže přihlásit OBZP/FO.
Ta se může dobrovolně přihlásit pouze k jedné části → k důchodovému pojištění.

Trvám na své odpovědi:
Žádná OBZP/FO si sociální pojištění nemůže hradit sama.

Sociální pojištění je v ČR povinné jenom pro OSVČ, zaměstnance a zaměstnavatele. Dobrovolně (což by byl případ OBZP/FO) se k němu přihlásit nelze.
___

Led, už několikrát jsem Vás prosila, abyste na mne nereagovala. Opravdu nestojím o Vaše chyby či omyly vedle svých odpovědí.

led

Vážená ivzez ako zvyťajne sú vaše informácie bez uvedenia zdrojov
V mojej informácii som čerpala z českej tlače! nie zo slovenskej. Aspoň sa láskavo pozrite aj do odkazov.

ivzez_
Ak nestojíte o moje príspevky tak nereagujte na ne žiadnym spôsobom!

ivzez

Led,

při citacích zákonů a právních předpisů není potřeba zdroje uvádět (autorský zákon to nevyžaduje).

Zmínka o příslušných zákonech Vám měla stačit a pokud chcete odpovídat v oblasti českého práva, nastudujte si zákony a další platné předpisy.

Na chyby bohužel reagovat musím, oprotže by mohly (nejen) tazatele poškodit.

Odpovídejte na to, co opravdu znáte a čemu dobře roozumíte. Jinak „pořbíte“ další odpovědní web.

led

Ak by ste v zmysle „Na chyby bohužel reagovat musím, oprotže by mohly (nejen) tazatele poškodit.“ reagovali naozaj prečo tak nerobíte aj v ných veľmi výrazných prípadoch? Asi je v tom niečo iné, než tvrdíte.
Poslednému odseku akosi nerozumiem. Aj tu ako zvyčajne robíte len náznaky.
Tým diskusiu s vami z mojej strany končím.

ivzez

Ale rozumíte, jen si to nechcete přiznat. (–:

Reagovat mohu jen na chyby v oblastech,
kterým rozumím. Škoda, že neděláte totéž.