Lze se vyvázat z hypotéky při podílu 3/5 na nemovitosti?

Otec mi rádoby pomohl k nabytí hypotéky. Ovšem podmínil si to vlastnictvím 2/5 nemovitosti. Jedná se o určitou manipulaci z hlediska toho, kterak já mu naopak v jiném vyšel vstříc. Chci se ujistit, že lze i v takovém případě nepokračovat v hypotéce. První možností je přestat splácet (dlužil bych tak jako tak – je otázkou, zda sankce ale nemůže být vyšší), či nejlépe rozumně hypotéku ukončit po fixačním období. Normální vyvázání by nemuselo být možné, kdyby otec svůj podíl nechtěl prodat. Tak tedy mohu nějak nechat banku byt zabavit – prodat v aukci? (Přeci mne takto otec nemůže donutit hypotéku splatit – nebo ano?) Smlouvy jsou sepsané na fixační období, tedy právě že si vzpomínám, že jsem tuto otázku již dříve makléři položil a že odpověď byla kladná. Přeci mohu po fixačním období hypotéku ukončit?

Pokud vím, ručitel není. (Schválení proběhlo díky sjednání pojistek, jak píši -na fixní období.) Zavázal jsem se k fixnímu období, které přeci hodlám dodržet. Bylo mi opakovaně slibováno, že pak budu moci nemovitost prodat. Takže ze mne nemusíte dělat nezodpovědného. Souhlasil jsem pouze s první fixací. Otec dostal 2/5 v kupní smlouvě (byla na oba) vzhledem k jeho vkladu. Zároveň jsem však jemu začal splácet jeho byt (u druhé banky šlo vlastnictví přenechat) v dobré víře, že mi přenechá můj celý. Toto nedodržel s několika výmluvami. Tedy logicky ani já nechci dodržet další závazek. Normálně by se byt prodal a splatila se hypotéka – co na tom je? Takto běžně hypotéka končí… Zde jen řeším, že by mi mohl prodej bojkotovat a tedy to by mne nutilo podepsat další fixní období. Tož se snažím tomuto ubránit.

Nejlepší odpověď
autacek

Informace co uvádíš jsou poněkud kusé. Pokid by to bylo tak jak píšeš, rak otec musel nějal ty 2/5 nabýt, nepíšeš jak. Rovněž nepíšeš kdo všechno je účastníkem smlouvy o úvěru, kdo ručitelem, atd.

Také není patrno, čeho chceš vlastně dosáhnout. To, že se k něčemu zavážeš a pak si to rozmyslíš má svá pravidla daná smlouvou a zákonem, rozhodně to není tak jednoduché, že se jen rozhodneš přestat své závazky platit. Mimochodem, co ti nabulíkoval makléř a jak si to pochopil, je poněkud irelevantní.

Další odpovědi
nyjono

Vše zavleží na poskytovateli té hypotéky. Určitě tam mají nějakého kompetentního poradce. Ten by ti měl přesně říct co a jak.
Obecně ale myslím, že do doby konce fixace je potřepa splátky platit. Potom bývá možné zbytek doplatit, popř, podmínky po dohodě změnit. Někdy je výhodné i přejít k jinému poskytovateli.

ivzez

Čím za tu hypotéku ručíte? Jestli tou nemovitostí,
na niž jste si hypotéku vzali, budete (pokud vím) k prodeji
i k vyvázání z hypotéky potřebovat souhlas banky.

Pokud Vy byste chtěl prodat a otec ne, byl by prodej nesmyslný,
protože podíl na nemovitosti byste prodal za výrazně nižší cenu.

autacek

No, tak že tvoje jsou ideální 3/5, ty si můžeš prodat a hypotéku z výtěžku splatit. Jinak spoluvlastník může mít předkupní právo, nicméně musel by akceptovat tebou požadovanou cenu. Problém tedy pouze je, kdo si něco takového a za kolik koupí.