autacek

Lze s nějakou spolehlivostí odhadnout na zahradě dle vlhkosti vzduchu potřebu zálivky?

Lze, s nějakou spolehlivostí, dle vlhkosti vzduchu na zahradě odhadnout potřebu zálivky?

Odpovědi
Kepler

Potřeba zálivky se odvozuje od vlhkosti půdy, ne vzduchu.

mosoj

Máš smůlu. Kořeny jsou ale v zemi.
Vezmi si ranní relativní vlhkost a najdi si rosný bod. Dozvíš se, jestli bude ráno rosa nebo také ne. Jedině tehdy se dostane do půdy nějaká voda.

Dochy

Na základě dlouhodobých pozorování ano. Ale jen tak z fleku ne. Jde o kvalitu a složení půdy, hydrogeologickou situaci, počasí (teplota, vlhkost, vítr, srážky – při dešti bude vždy téměř 100%RH ať už jde o jemné mrholení nebo průtrž mračen se záplavama), osázené plodiny, okolní porost,…

anonym

Existují senzory vlhkosti určené přímo do hlíny, můžete zálivku doplňovat přímo na základě vlhkosti v půdě. Viz https://bit.ly/2U­PIcMz … leckdy ale spíš než z vlastních senzorů stačí jen sledovat hodnoty nejbližší meteostanice, která data poskytuje přes internet. Na to pak stačí jednoduchý arduino board a elektronický ventil ( https://bit.ly/2U8LZA1 ) dohromady za pár set kaček. Obojí pak zálivku v otevřeném prostoru hravě uřídí zcela samo i bez jakýchkoliv senzorů.

EKSOT123

Furt je to lepší, než to zjišťovat pomocí šuplery. Ale přesnější je si do hlíny šáhnout nebo kouknout na rostliny. Většinou prý po zálivce začne pršet.

autacek

@kepler Ano, běžně se potřeba zálivky odvozuje od vlhkosti půdy. Tak ale dotaz nezněl. Jelikož mám senzor na měření vlhkosti vzduchu, je mi tvá odpověď naprosto k ničemu.