zzzlatokopka

Lze roztáhnout nebo roztlačit auto s automatickou převodovkou?

Pokud na takovém autě zdechne baterka, a nejsou po ruce kable, tak jak se nastartuje? Jde ho roztáhnout?

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Já vím, že se to nemá, ale potřebuji vědět, zda to vůbec jde.
Na manuálu zařadím dvojku a pustím auto z kopce, jak jedu dost rychle pustím spojku, přidám plyn a jedu:-)))

Jenže jak s tím automatem, když to nemá spojku?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Automat nevím, ale automat bude zcela jistě novější auto a nová auta se NESMÍ roztahovat.
Nejenže ti zdechla baterka, navíc ti nejde elektrické palivové čerpadlo, tudíž bez paliva ani ň.
Dále je v nových autech místo rozvodového řetězu rozvodový řemen a ten může proklouznout a je vyděláno. Potkají se ventily s válci a je hotovo.
Takže NE, nejde roztáhnout ani roztlačit.
Doplňuji:
Jenže ani nové při zcela vybitém akumulátoru nic nenaděláš, ikdyž máš manuál. Zapneš klíček a nic se neděje. Stará auta mají mechanické čerpadlo – jakmile se točí motor a to i nenastartovaný, přes vačku je poháněno čerpadlo, které dodává palivo do motoru. U nových je elektrické čerpadlo, navíc většinou umístěné přímo v nádrži, takže se ti nic nenačerpá a tudíž jsi bez paliva.
A navíc, jak jsem již psal, může se ti stát, že se ti pohne rozvodový řemen a jsi totálně v …
Nejde to! A hotovo. Zavolat servis, někoho kdo má kabely a zkusit to, jinak nic.
A pak je tu ještě nenapájená elektronická jednotka auta, takže další problém. Možná (to nevím jistě) je i auto blokované imobilizérem, protože jej nic nenapájí a tudíž se neodblokuje.
Takže do kufru nějaké pohodlné boty a vyrazit pro pomoc.

Další odpovědi
Hykam

Nemám žádné zkušenosti s automatem, ani nejsem žádný odborník na auta, ale myslím si, že tam bude nějaká odstředivá spojka, která sepne při určitých otáčkách motoru, tudíž pokud bude rozpojená, tak se při roztahování ani nesepne a motor se ani neroztočí. Je to ale můj laický názor.

anonym

S automem to nelze,je lepší přes kabely jej nahodit,automata neroztlačíš to teoreticky ani prakticky nejde a druhá věc neměli by se roztlačovat ani motory s manuálem když mají řemenový rozvod hrozí riziko přeskočení a následnému klepání,špatného chodu nebo potkání pístu s ventily.

honza19hk

n u auta s automatem nenastratuješ, lze ho leda táhnout na laně, navíc u aut s automatem se startuje se zařazenou brzdou( na páce P) tudí by tě meuselo tánhout něco výrazně silnějšího.ale stejně jak píše raibek to nejde.

Nicméně kecy o rozvodáku neřešim,protože se to se jen říká ale ještě se mi to nestalo.A to už jsem pár aut roztahoval. Rozvodový řemen je ozubený a ne zbytečně..Pokud se auto roztahuje s rozumem není co zmršit.
Víc škody nadělá pokud se nekontroluje a on praskne.Pak můžeš shánět novej motor.

mosoj

Odborníci, rozvodový řemen je ozubený a napínací kladkou napnutý. Co na něm má jako proklouznout. To ho dřív přetrhneš.
O automatu nic nevím , ale myslím si že by to při přehlédnutí všech rizik mělo jít.

Rizika jsou : Vybitý akumulátor dostane obrovský proudový náraz. Pokud motor ihned nechytne a to se pravděpodobně stane, dostane se benzín do katalyzátoru a zničí ho.

Předpokládám, že auto které má automatickou převodovku je hlídáno řídící jednotkou tak dobře, že to nepůjde.

Dochy

Vyjádřil bych s dovolením své domněnky k některým bodům od Raibecka:
„palivové čerpadlo, elektronická jednotka, imobilizér“
V mnoha případech nějaké zbytky v baterce jsou a tato zařízení by tedy měla jet. Baterka jen nestačí na startér.
(zatím jsem zažil jen jednou, že jsem si baterku vymlátil takovým způsobem, že se nerozsvítila ani žárovička při nastupování)
„rozvodový řemen“ – tam mám také jisté pochybnosti. Pokud se nemýlím, nemělo by roztahování působit nějakou extra zátěží…