Lze říci, že dárování kostní dřeně dárce nic nestojí?

(dlouhodobě)
Doplňuji:
Píši dlouhodobě – bolest snad tak dlouho trvat nebude – ne? Navíc bych si zvolil aferézu – tam přeci jde jen o jehly – ne? Ale i ono vysátí si myslím přežiji – mám za sebou Lumbální punkci… Zkrátka se ptám, zda mne to výrazně omezí v důležitých bodech života. (Dlouhodobě – tedy chození do práce atd.)

Nejlepší odpověď
arygnoc

info z prvej ruky:

daroval som dreň pred 20-imi rokmi.
ráno som prišiel na onkológiu (tam robili odber), prebehol odber, z narkózy som sa zobudil cca o 15-tej hod a bolo mi kurev*ky blbe.
po bezsennej noci (stále mi bolo blbe, ani fajčiť mi nechutilo) som druhý deň ráno išiel domov, dostal som PN na 3 dni.

bolesti chrbta boli prijateľné (ako pri silnom prechladnutí), nebolo treba žiadne prášky proti bolesti.
horšie bolo zotavovanie z „opice“ po narkóze.

dodnes som zdravý ako repa, krv a plazmu som prestal darovať pred 5-imi rokmi, keď som odišiel z moravy do sveta.

nie je to príjemný zákrok, ale pre zdrvého človeka nie je nejako extra veľkou záťažou.

:-Q

Další odpovědi
anonym

No – to nelze…
Darování kostní dřeně je poměrně bolestivé – a rozhodně nejde o ´ambulantní´ zákrok…
Hmmm…
Ne, nelze to říci.
Doplňuji:
Ad Doplnění: Lumbálka nebolí…
😉
Ale jinak ne, neomezí tě to – pokud jsi fyzicky odolný, darování kostní dřeně rozhodně přežiješ.

zzzzz

Souhlasím s Mowlou, jen k tomu dodám, že je v našem systému špatné, že pokud dárce kostní dřeně v budoucnu onemocní, nebo si pak třeba zlomí nohu, tak je na tom ztrátný, není mu nijak státem kompenzováno doplacení do čisté mzdy:-((( A to je podle mého názoru špatně:-((

Pepa25

Mě by spíš zajímalo, kolik takových zákroků se dělá … Já jsem v registru dárců kostní dřeně snad 20 let, nikdy mě nikdo nekontaktoval a předpokládám, že pravděpodobnost, že se tak stane je velmi malá …

arygnoc

veľa záleží od krvnej skupiny – či je darcov veľa/málo (sk. A je hodne, dosť, AB a podskupín [A1B, A2B, AB1, AB2 a ešte tuším dve, takto z hôavy to presne neviem] hooodne málo).

no a potom na ďalších faktoroch (antigénoch, vyšetruje sa ich asi 40) – kompatibilite darca – príjemca.

:-Q