musak

Lze pronajmout jiný nebytový prostor k bydlení na smlouvu o nájmu bytu?

Manželka si sehnala bydlení,ale zjistila po podpisu smlouvy na byt,že je v Kat.nem.uve­deno,že nejde o byt ale jiný nebytový prostor,ani se do tohoto prostoru nemůže přihlásit.Když to řekla majiteli tak ji chce okamžitě vystěhovat na ulici.Jak se může proti tomu bránit,když řádně platila předražený nájem jako za byt.jednotku.Díky za rady.Karel

Nejlepší odpověď
ivzez

Nájemní smlouvu k bytu lze ukončit výpovědí s tříměsíční
výpovědní dobou. Nájemní smlouvu k jiné nemovitosti výpovědí
s dvouměsíční výpovědní dobou.

Další možnost je ukončení písemnou dohodou k datu, na kterém se obě
strany shodnou. Pozor, obojí → výpověď i dohoda musí být písemná.

Okamžité vystěhování na ulici by teoreticky hrozit nemělo, ale
od majitele, který je schopen podvádět nájemníky, se lze nadít lecčeho…

___

Pro případ ukončení nájmu radím sepsat předávací protokol, který by měly podepsat obě strany (nájemce i majitel), aby manželka měla potvrzeno, že
vše předala v pořádku. Nejlepší by bylo přiložit fotky vybavení, z nichž by bylo zřejmé, v jakém stavu byly prostor a vybavení předány.
U nekorektního pronajímatele toto považuji za nutnost.

Poznámka: Jestli jde o nemovitost určenou k bydlení,
bylo potřeba ověřit před uzavřením nájemní smlouvy.

_______

K odpovědi Auťáčka:
Nájemné je sice smluvní, ale majitel neměl
nebytový prostor pronajímat jako byt.

Podle NOZ nesmí majitel bránit nájemci
si do bytu přihlásit trvalý pobyt.

O příspěvku na bydlení není v otázce řeč…

Další odpovědi
Hlada

Proti tomu se může bránit tak, že si najde byt za přiměřenou cenu, který je zkolaudovaný jako byt a do kterého nebude problém nahlásit TP.
Nebytový prostor je možné pronajímat k bydlení, není ale možné se tam přihlásit. Pro případné soudní jednání by musela prokázat, že byla uvedena v omyl. Jinak platí to, co je ve smlouvě.

autacek

Cena nájmu (čehokoli) je věcí vzájemné dohody. Nějak vaší poznámce o předraženém nerozumím. Ani bych se nedivil, že další součástí dohody též bylo, že se žádné bydliště přehlašovat nebude, což jste asi opět ignoroval. Podtrženo sečteno, na nebyt vám nikdo příspěvek na bydlení nedá a jelikož nerespektujete dohodnutá pravidla, chce vás pronajímatel vyrazit, čemuž se nejde ani moc divit. Jen nerozumím tomu, proč se tam držíte zuby nehty a nejdete bydlet jinam, když jste tam tak nespokojeni, nepředražených možností je kolem jistě dost.