FlAsh_7

Lze programy nainstalovat na flešku (viz popis níže)?

Myslím to tak, že by data byla na flešce/přenosném disku a ikona by byla v PC. Po zapojení paměťového media by program přes ikonu šel spustit. Jde to?

Odpovědi
Edison

Ano, jde. Celý OS lze nainstalovat na přenosný disk. A dokonce existují přenosné OS, které fungují na „jakémkoli“ stroji.
Ikonu rovněž můžeš udělat tak, že klikneš pravým na spustitelný soubor tam, kde bude nainstalován, třeba na tej flash, nebo síťovém disku nebo kdekoli a zvolíš vytvořit zástupce. Ikona tak získá rovnou informace o umístění i obrázek. Takto vytvořeného zástupce pak zkopírtuješ, nebo přesuneš na plochu, nebo do nabídky. Při těchto instalacích ale pozor na jednu věc, je možné, že OS některé soubory, jako jsou dynamické knihovny a některé další věci nainstaluje na HDD počítače, nebo je tam bude implicitně vyhledávat. Rovněž konfigurace může u některých programů být nainstalována na PC nebo na něj nastavena. To může snadno způsobit, že program na přenosném médiu pak nebude fungovat na jiných strojích. Důsledkem může být až modrá smrt.

Evolett.

Uděláš na ploše textový soubor, napíšeš do něj: 1. řádka – start (Jmeno jake se ti zobrazuje u flash disku např :F takže start :F\ (obrácené lomítko Pravý Alt + Q) a název .exe programu který je na flash disku. Celé by to bylo např
start :F\chrome.exe
Na řádku pod tím napíšeš „exit“
Poté nahoře v nabídce textového dokumentu dáś „Uložit jako“ a změníš název na název té ikony a za to místo .txt napíšeš .bat a uložíš na plochu.
Teď když to spustíš tak by se měl otevřít ten soubor z flash disku který jsi tam napsal.

ivzez

Ano, lze to.

Výhodnější je na flashky dávat portable verze programů.
Ty lze spustit v kterékoliv PC s Windows.

K radě Evoltta:
Ten textový soubor je lépe uložit „jako všechny soubory“,
samotná změna koncovky (někdy) nemusí stačit.

anonym

Už ses tu na to jednou ptal, takže ti znovu dám odkaz na https://porta­bleapps.com/ který se na to specializuje a znovu vysvětlim, že při instalaci program instaluje i řadu závislostí a podpůrných knihoven které při instalaci na flashku necháváš na svém pevném disku, takže pouhý přenos flashky na jiný PC ti prostě neumožní aplikaci spustit protože na jiném PC ty podpůrné knihovny budou chybět. PortableApps jsou balíčky aplikací ve kterých jsou zahrnuty i všechny podpůrné knihovny a proto fungují na flashkce bez jakékoliv instalace a na jakémkoliv počítači.

Obdobně na Linuxových počítačích nebo na MacOS počítačích, tam takovéto přenositelné aplikace mají koncovkou *.AppImage (něco jako *.exe ale tato speciální extenze rovnou indikuje, že aplikace je přenositelná), můžete je bez instalace spustit na kterémkoliv počítači a vše potřebné včetně podpůrných knihoven máte vždy uvnitř toho jednoho *.AppImage souboru, který reprezentuje jednu konkrétní přenositelnou aplikaci.

Edison

Je třeba mít rovněž na paměti, že některé programy hledají další komponenty win. Ty nemusejí být na všech počítačích stejné, nebo stejně umístěné. Stačí třeba, aby požadovaná komponenta byla nainstalována v adresáři uživatele a na jinym compu jsi v ten okamžik druhej.