Negrus

Lze připojit 3.5" SATA pevný disk k počítači přes USB kabel pro 2.5" HDD?

Lze připojit SATA pevný disk 3.5" přes USB? Mám kabel pro 2.5" disky, který ale „neutáhne“ 3.5" disk. Pomůže rozdvojka na USB, tak aby ho napájely dvě úesbéčka? Nebo jak jinak připojit k disku externě zdroj?
Prosím nepište mi o koupi rámečku atd., zajímá mne jen řešení se současným kabelem pro 2.5" disky. Díky moc.

Nejlepší odpověď
Dochy

Jak neutáhne? Klasický disk potřebuje extra napájení, SSD se většinou dá napájet z USB (pokud to redukce podporuje), stejně tak notebookový mechanický disk. Ale extra napájení by bylo lepší. Velké disky také někdy vyžadují 12V a to Ti ta redukce z USB asi nedá. Podívej se do parametrů disku.

Další odpovědi
aliendrone

Co to meleš? SATA kabel (konektor) je STEJNÝ jak pro 3,5", tak pro 2,5" disky. (jak napájecí, tak datový a to platí i pro SSDčka).

Tudíž SATA disk připojíš jen přes SATA, přes USB ani kdyby ses na hlavu stavěl, k tomu potřebuješ redukci/konvertor.

Dobré řešení ale existuje, poradil mi ho gangster Dochy a mohu potvrdit, že výborně funguje. https://www.nej-ceny.cz/300161/g­embird-kabel-redukce-usb-ide-sata-25-35.html

Umí to navíc připojit i prehistorické IDE disky (2,5 i 3,5 pal­cové). Jediná drobná nevýhoda je, že tento konkrétní kus podporuje jen USB 2.0, ale na to kálí Bílý Tesák, tak jako tak tu redukci moc často v dnešní době NVMe nevyužiješ. Další výhodou tohoto konkrétního kusu je, že je to VČETNĚ napájení (spousta redukcí/konvertorů ji NEMÁ a musíš to více či méně komplikovaně řešit) a zjistil jsem, že dokonce fungují/vypalují přes to i staré IDE VYPALOVAČKY (které pálí nesrovnatelně lépe, než dnešní šunty)!

BTW > Dochy, ještě jednou DÍKY, super tip! ;) :)

Ovšem pokud se pokusíš stávající SATA kabel zapojit do USB, inu… Já sice dobře vím, že když to nejde silou, tak to jde JEŠTĚ VĚTŠÍ SILOU, ale na tvém místě bych to NEZKOUŠEL. ;) :D :D

Hlada

Nelze.
Pro 3.5" disky se prodávají adaptéry na USB 3.0.
https://www.a­liexpress.com/i­tem/1005001719049447­.html?spm=a2g0o­.productlist.0­.0.619a2031DDa­Err&algo_pvid=240e­014d-6e87-402e-8ff1-3021e98a1035&­algo_expid=240e014d-6e87-402e-8ff1-3021e98a1035-1&btsid=2100b­b5116057865673307609e393­3&ws_ab_test=se­archweb0_0,se­archweb201602_­,searchweb201603_
Vzhledem k tomu, že disk má odběr přes 1A, byl bych opatrný a dlouhodobému provozu bych se vyhnul. Doporučuju osvědčenou soupravu se zdrojem.
https://www.sun­tech.cz/produk­t/352282-premiumcord-prevodnik-ide-sata-na-usb-2-0-vcetne-napajeciho-zdroje/
Dá se koupit levněji.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

Jo tak, to jsem blbě pochopil, ty už redukci máš a jde jen o nápájení. Hmm, jediné co mě napadá je, že jestli používáš USB 2 tak zkusit přehodit na USB 3 (dává vyšší proud), mohlo by pomoci. Ovšem pokud ne, tak externí zdroj bude nezbytný.

Negrus

Jo, mám redukci z Aliexpresu, ale nevšiml jsem si, že je to na 2.5" disky, tzn. bez dodatečného zdroje pro 3.5" disky. A snažím se zjistit, jestli se dá nějak vybastlit to napájení..

Hlada

Nedoporučuju. Napájení čehokoli z USB představuje pro zařízení určité riziko. Vždycky je lepší použít externí zdroj.

Negrus

Tohle mám a potřebuju přes to připojit 3.5 HDD jako externí 😁

Dochy

Bohužel. Zvlášť jak je to všechno zatavené v sobě, tak tam to napájení žádným způsobem (rozumně nenáročným) nejseš schopen doplnit. Pořiď si pořádnou redukci. Na aliexpressu jsem ji viděl za 150, v ČR kolem 500

Negrus

https://www.a­liexpress.com/i­tem/4001003811312­.html?spm=a2g0o­.productlist.0­.0.7bee45bcklquc­d&algo_pvid=63ca­c63f-6de7-452f-8171-adbbfe17c270&al­go_expid=63cac63f-6de7-452f-8171-adbbfe17c270-14&btsid=0b0a­0ae21605788458­7068460e3490&ws_ab_tes­t=searchweb0_0,se­archweb201602_­,searchweb201603_

Negrus

Ok chlapi, díky za rady!