Joe_D

Lze přihlásit starou motorku psanou na mrtvého jinak než obnovením dědického řízení?

Dobrý den, mám menší problém kdysi sem koupil motorku s doklady, prodávající mi řekl že by možná přihlásit šly. Já tomu nevěnoval žádnou pozornost a doklady doma založil, až nedávno mi to nedalo a začal sen se pidit jak to je a zjistil, že doklady lze přihlásit. Tak sem vypátral majitele, což byl syn a že mi zavolá, říkal že motorka se kdysi prodala a že ho to mrzi a rád by ji vyměnil za jiné moto, protože mám motorku po jeho taťkovi (25l po smrti) tak mi říkal že ten novej majitel ji měl odhlásit ale neudělal to, místo toho moto prodal dál a tak to šlo až se dostala ke mě, všude mi říkají že jediná možnost je obnovit dědické řízení, ale tam by to mohlo být drahý pro mě a říkal mi to i syn zemřelého že je jediná cesta dědický řízení, že by to bylo moc nakladne a mnohonásobně by to prevysilo cenu, myslím jen že mě odrazoval, tak se ptám jestli je i jiná možnost abych moto přihlásil na sebe, všem díky za případnou odpověď

Nejlepší odpověď
Drap

Říkají ti pravdu. V tomto případě to nebude nijak zvláště nákladné. cca 2 hodiny práce notáře a stanovení ceny motocyklu od soudního znalce. před několika léty jsem dělal něco podobného s autem.

Další odpovědi
cukrar

Pro úřad je vlastníkem osoba zapsaná v techničáku a jen ta osoba může disponovat zápisem, nebo jen na plnou moc. Takže bez dokladu od soudu, že motorku zdělil někdo, nelze moto přepsat.

Joe_D

Drap, mě pozůstalý právě řekl pravý opak, že to bude moc nákladné a cenu motorky to převýší, vůbec nevím jaké jsou ceny Jaw-ČZ 175 delux, někdo říká že s TP se prodávají kolem 30–40 tis ale vím že jde hlavně o odhad znalce, pak bych musel případně všechny vyplatit, nebo přesvědčit aby se dědictví vzdali, tak pokud můžeš na kolik by to tvým odhadem přišlo Kč? díky 🙂
cukrar: a nemůže se to nějak obejít, třeba právní cestou? díky 🙂

cukrar

Tak jsem se rozesmál, že chcete právní cestou obejít právní předpisy. To fakt nejde. Musíte přewsvědčit „vlastníka“ že se mýlí, že ta cena nebude veliká. Domluvte si cenu za motorku, pak zvažte svoji míru chtění a slibte mu, že vše zařídíte a uhradíte. Bez podrobností ale nejde sdělit jak to bude detailně probíhat, ani kolik je dědiců, jak se na to dívají atd.
Taky si nechte okopírovat techničák, dojděta na evidenci vozidel pro nezávaznou informaci, zdali je toto vozidlo v registru, zdali je stále vedeno na zapsanou osobu, zdali jsou údaje v techničáku spárávné.

Joe_D

technický průkaz je ve stavu kdy jej lze přihlásit, víte někdo mi poradil že by to šlo obejít právní cestou, jelikož tento postup je absolutně nesmyslný, vlastník jsem já oni ji prodali a tímto způsobem ji vlastně mohou získat zpět a já utřu akorád nos, proto se ptám a nejlíp bych ocenil odpovědi lidí co byli v podobné situaci, děkuji