anita

Lze převézt užitkové právo bytu matky na dceru?

Jsem s mým manželem majitelka bytu(sdružení nájemníků).Trvale jsem hlášena u mé matky.Oba byty jsou v jednom městě.Matky byt je MNVýboru,který je nyní prodává.Matka chce užitkové právo převézt na mě -je jí 85 let,abych si mohla byt odkoupit.Prý ,dle zákona nelze převézt užitkové právo na mě .

Odpovědi
standa

Nejprve k objasnění pojmů:

  • SDRUŽENÍ NÁJEMNÍKŮ je nejspíš špatný pojem, protože nájemník je z podstaty věci ´nevlastník´, takže nejspíš jste členy „Společenství vlastníků bytových jednotek“
  • UŽITKOVÉ PRÁVO je nejspíš míněno jako „Užívací právo“, které vyplývá nájemci z nájemní smlouvy a toto právo lze převádět na jinou osobu, ale jen se souhlasem vlastníka
  • TRVALE HLÁŠENA je myšleno jako místo ´trvalého pobytu´ které máte v občanském průkazu? Pokud ano, tak vám tuto adresu do OP museli vystavit jen na základě skutečnosti, že figurujete na nájemní smlouvě k bytu (matky) na této adrese

Tu poslední větu zmiňuji proto, že podle mého názoru již užívací právo k bytu máte, tzn. že jste v nájemní smlouvě uvedena jako spolubydlící nebo jako spolunájemník.

Pokud v nájemní smlouvě (s Městským/obecním úřadem – dříve MNV) uvedená nejste, tak se do smlouvy vaše jméno bez souhlasu vlastníka (úřadu) nedostane.

Proto doporučuji, abyste se jménem matky na úřad obrátila a požádala o vysvětlení v jakém právním postavení se vůči tomuto bytu nacházíte a že žádáte ať už jménem svým nebo jménem matky o stanovisko k předkupnímu právu k bytu, který je zařazen do privatizace…