autacek

Lze předpokládat, že člověk, který stihne svou práci na 5 dní za 4, byl dřív buď nedostatečně vytížený, nebo flákač?

A považujete 4 denní pracovní týden za dobrý nápad vhodný aplikovat napříč celou naší společností?

https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/prace-jen-ctyri-dny-v-tydnu-budoucnost-nebo-jen-benefit/r~350b62­8c441511e9b38a0cc47ab5f1­22/

Odpovědi
Edison

Ne. Ono to může být i naopak: Pokud někdo udělá práci plánovanou na 5 dní a stihne ji za 4, lze předpokládat, že ji pěkně odflákl.

Mc Merkurion

… ne v rámci budování lepších zítřků byla tato rychlost normální, a dodnes někteří vzpomínají a tvrdí, jak poctivě se pracovalo …

dudu

Docela těžká odpověď. Měl jsem šéfy, kteří kritizovali pokud podřízení nepracovali přesčas nebo dokonce z práce odcházeli dříve než oni. Někteří naopak prosazovali názor, že kdo zůstává déle je špatný pracovník, neboť si práci neumí zorganizovat.
Také je vhodné mít na paměti citát od Komenského, který zní „Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest“.

anonym

no ve svém oboru vím téměř s jistotou že na čase který práci věnujete opravdu záleží 🙂 Všechno se dá naprogramovat i řádově rychleji, ale s velmi vysokou pravděpodobností to půjde na úkor kvality a odladěnosti řešení. Například zcela jistě budou u řešení, kde se tlačilo na čas chybět automatizované testy, které by odhalily případné triviální chyby, komponentové a modulární členění nebude zcela optimální a to bude mít za následek jejich zvýšený výskyt v budoucnu, model aplikace bude zřejmě odfláknutý a budou mu chybět specializované služby nebo databázové mappery (služby budou rovnou přistupovat ke zdrojům, což následně zkomplikuje případné mockování zdrojů), na první pohled bude rychlé řešení vypadat podobně, ale když půjdete hlouběji, nebo na tom budete potřebovat něco změnit, poznáte, že tady se spěchalo. Všechno chce svůj čas, také nechcete aby chirurg který se vám vrtá v břiše pracoval s vědomím, že musí práci dokončit rychleji než by bylo běžné 🙂

ivzez

Nelze.

O flákači nemůže být řeč vůbec. Nelíbí se mi ani
formulace o nedostatečném vytížení člověka.

Pokud člověk stihne práci původně nastavenou na pět dnů za čtyři
dny, jde o chybu (nedostatek) na straně firmy, nikoliv toho člověka.

Čtyřdenní pracovní týden považuji za dobrý
nápad. Stejně to k němu už pomalu směřuje.

autacek

@ivzez Vy to vidíte jak když se dělalo na normy na 120%. Pak ke asi norma špatná, pokud jsou ji schopni pracovníci přesáhnout a měla by být změněna. Ostatně dík vědecko technickému pokroku je to i nutnost.

ivzez

Auťáčku,

to nedostatečné vytížení je sice pravda, ale bohužel to vyznívá
v neprospěch toho člověka, přestože nejde o jeho chybu.

Kromě špatně nastavených norem by bylo potřeba vzít v potaz vývoj technologií a usnadnění práce. I normy, které ještě před několika lety byly v pořádku, je potřeba upravovat.

Edison

Už jsem tu kdysi psal: Přijít do práce, dát si kafíčko, honemhonem udělat práci za celej den, pak jít na oběd, dát si kafíčko a spěchat domů… Jak taková práce asi může vypadat? Naproti tomu jsem viděl provozy, kde se dělalo celou pracovní dobu, v klídku, s rozvahou… udělalo se stejně práce, ale v mnohem vyšší kvalitě.