teufl

Lze použít spojení obsedantní škodolibost?

Nejlepší odpověď
annas

Nejdřív připomenu význam slova obsese
obsese – nutkání, nutkavá představa. Původ ob-; lat. sedo – sedět; doslova posedlost
obsendantní – nutkavý., něčím posedlý
http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/obsedantni

škodolibost – někdo má radost z nesnází, neštěstí, škody druhého.

Když spojíte oba významy v celek, uvědomíte si, že jde o o nutkání, vvtírání určité myšlenky., např. někoho přivést do rozpaků. atd. – viz u významu slova.

Jde o poruchu , neurózu – " prejavuje sa vtedy, keď pacient je nútený obracať pozornosť na tú istú myšlienku

Obsesie – vtieravosť, psychický akt musí byť vykonaný vtieravo alebo nutkavo, pacient musí myslieť na niečo, čo sám nechce a uznáva tiež, že tá myšlienka je nezmyselná"
http://ukf-nitra.wz.cz/psycho_p­alogie.htm

Rozepsala jsem se, ale neodpověděla na otázku. Přečtete-li odstavec začínající slovy "Když … tak si dosaďte, zda dává spojení smysl – jd-li o čin vědomý a nevědomý.

Další odpovědi
Smackdown

Jo tu mívají lidé co mají moc,ředitelé,prostě nadřizené atd.

magorvkleci

Obsedantní je něco, za co člověk nemůže. Možná bych použil spíš „chorobná“.

zjentek

Určitě, spousta lidí je i pyšných na škodolibost, jsou pýchou ze škodolibosti přímo posedlí, je smyslem jejich životů a jinou práci ani nemají.
Jako učebnicový příklad uveďme třeba značnou skupinu typu dam s průměrným IQ někde těsně pod hranicí sta jednotek, žijících v abnormálním přepychu, které mají převážně čtyři kamarádky s daleko nižším IQ i životní úrovní, ale rozumějí si skvěle a právě tohle je podle mýho přesně ono- obsedantní škodolibost ;)

ivzez

Podle mne je to nesmyslné spojení.
Škodolibost je vědomá, obsedantní porucha ne.