tony2412

Lze použít mříž v okně jako anténu pro televizní vysílání?

Jestli ano, tak jak k ní má být připevněný koaxiální kabel který má vlastně dva vývody, vůbec tomu nerozumím…

Nejlepší odpověď
aliendrone

Lze, ale je to dost blbej nápad. A to z důvodu, že antény nemají svůj tvar a rozměry „jen tak pro okrasu“, nýbrž proto, že jsou přizpůsobeny určitému vlnovému rozsahu („laděny“) a to za účelem co největšího zisku v daném pásmu. (= silnější signál > lepší kvalita příjmu). Těžko odhadnout JAKÝ frekvenční rozsah by okenní mříž přijatelně chytala, ale dost pochybuji o výsledku (pokud by nebyla speciálně za tímto účelem mříž vyrobena). Návodů na antény jsou na netu MRAKY, tož pohledej. :)

Další odpovědi
Edison

V zásadě to lze. Je ale dost pracné správně připojit… VYLADIT připojení náhodného kovového prvku. Takže pokud nejsi vybaven speciální labpratotní technikou pro VF měření několika parametrů, tak je to spíše náhoda se silně nejistým výsledkem. Levněji tě vyjde koupit si v hobbymarketu opravdovou anténu.

Dochy

Můžeš to zkusit, ale nejspíš to bude dost naprd. Máš šanci pokud máš vysílač hodně blízko. Hlavní je připojit ten vnitřní vodič. S místem připojení a případným místem připojení stínění si můžeš dle libosti zaexperimentovat.

Větší šanci máš ale s těma pokojovejma rádobyanténama za řádově 200.

Edison

Dochy, k nejrůznějším způsobům připojení napáječe ANT jsou potřeba prakticky vždy OBA póly VF vedení. Tde pak už o způsoby připojení… kapacitní, gamma, induktivní, autorafem, laděnou odbočkou z vedení…

Dochy

„prakticky vždy“ vzhledem k tomu, že stínění kabelu je prakticky vždy spojeno s kostrou a stíněním všeho okolo, příp se na stnění kabelu může uplatnit i kapacitní přenos z prostředí na kterém je zpravidla položen, bude při této alchymii nutnost připojení stínění toho kabelu podstatně méně pravděpodobná než nutnost připojení živého drátu. A blbě připojené stínění (např. příliš blízko připojení aktivní žíly) bude horší než žádné.

Edison

To je hluboký omyl. To platí jen někdy… Stínění je prostě druhý vodič vedení. Rozeber si někdy obyčejnou ANT u přípojky… zjistíš, že tam býcá některé z mnoha dostupných zařízení. Pokud stínění v některých z těch aplikací nepřipojíš na správné místo, fungovat to nebude. Typicky impedanční transformátor, kapacitní vazba, a další a další aplikace to stínění prostě potřebují.

Dochy

Ale já vím, že druhý „drát“ je nutný. Ale v tomto případě je z velké části účinně zastoupen přirozenou signálovou „zemí“. Koax je asymetrické vedení kde zkrátka zen existuje od přírody a pokud budeš laborovat s takovýma blbostma jako mříž v okně bude to zkrátka alchymie a výrazný přínos připojené země se podle mně projeví jen v některých případech. To bys mohl vyžadovat aby někdo také správně připojil zem v případě nedávno diskutovaného FM rádia v mobilu, kde jako anténa fungují sluchátka… Opravdu si myslíš, že tam ta sluchátka fungují v režimu anténa+zem?

Edison

Při anténních vazbách NIKOLI.

aliendrone

Edison>>> Palec by byl jistější, kdybys více zdůraznil hloupost nápadu. Jistě je možné chytat na kdeco, ale chybí mi tam to zůraznění, že je to blbost. Odpověď působí tak, že kdyby měl „k dispozici techniku“, tak by to bylo v poho. Ale prdlajs, maximálně by to „ušlo“ v porovnání s anténou. ;) :D :D

Edison

Tak v případě nutnosti konstrukce „skryté“ antény, tedy takové, která v zásadě neexistuje to bude fungovat zhruba stejně, jako kus stočenýho drátu hozenýho na zem… jen co je pravda. Ale vím o pokusech použít jako ANT třeba karoserii auta… Problém byl, že se nepovedlo vytvořit univerzální postup a každý kus bylo nutný ladit celý znova. Tak se od toho HLOUPÉHO nápadu záhy upustilo. Taky se dá vyladit třeba hromosvod, ale to je nápad ještě hloupější, vzhledem k tomu, jaký je jeho primární oučel, pokud o tom konstruktér nemá hodně široké znalosti.

Mc Merkurion

… sme to na intru chytali na ústřední topení …

Edison

Tak neříkám, že se nemůže zadařit i čistokrevnou náhodou… Ale digi signál je dnes mnohem více náchylný na kvalitu signálu…

Mc Merkurion

… no jo, tehdy jediný co bylo digi byly hodinky z tuzexu …

Edison

Kecy… Já měl od vietví… 😁 Měli jsme je rádi… Dodávali nám kazety a hodinky… 😁