zjentek

Lze o libovolným člověkovi vůbec říci, že je normální, když každý jedinec je jedinečný?

..každý občan je prototyp. I ti bez občanky.

Nejlepší odpověď
Drap

Samozřejmě. Jsou přijímána jistá společenská pravidla ale i omezení. Každý j sice jedinec, ale v mnoha ohledech se musí přizpůsobit pravidlům stanoveným společností. Pokud se příliš vymyká takto stanovenému standartu, lze říct že neni normální. Pokud by to neplatilo, tak třeba i masový vrah by musel bát označován za normálního.

Další odpovědi
gecco

O libovolným ne – někteří se do definice normality ´nevejdou/eme´…
😉
Normální je to, co je v daném ´zkoumaném´ vzorku (lidí, v tomto případě) dostatečně zastoupeno…

annas

Normální člověk de facto neexistuje, jde spíš o pomyslný pojem, protože nerozlišuje např. kvalitu od kvantity.

Normální je to, co je " běžné, obvyklé,, pravidelné, průměrné". Tedy, to, co se vejde do průměru nebo do určitého rozpětí – třeba u IQ – se určitý průměr považuje za normální. – tedy určuje se kvantita – procento jedinců, ale neporovnává se již kvalita, jiné jejich dovednosti či schopnosti.

Normalita je tedy spjata s normou, která platí pro určitou společnost či jev. To, co je v souladu s touto normou, se považuje za normální, pokud někdo vybočuje, tak je považovaný často za blázna nebo vyvrhele.. Někdy i obojí.

V určitých případech to tak je, nedá se zevšeobecňovat, záleží na okolnostech, úhlu pohledu.

Je nám doporučované navštěvovat preventivně 2× ročně zubního lékaře. To je normální. Ale když člověk nemá žádné problémy a lékaře navštíví jen jednou ročně, je tedy nenormální?

Protože každý člověk je jedinečný, projevuje se jeho jedinečnost i v písmu. Které písmo se dá považovat za normální? Krasopisné? Jsou „klikyháky“ nenormální, i když jsou třeba čitelné?

Takže stále platí, že „nrmální i nenormální člověk“ jsou jedinečné osobnosti, které se posuzují třeba podle chování, dodržování morálních pravidel v určité společnosti, vztahu atd.

Šidlo

lze, lebo je to ako gecco a drap uviedli, podľa spoločenskej normy

sociologicky vzaté aj príšerné veci sú normálne, ak to robí väčšina sociálnej skupiny

fakt, že v postkom krajinách ešte stále funguje v kultúre hrajkanie sa na normálnych a nenormálych je zlé.....psycho­sociálne je to trochu pochopiteľné, ale nepochopiteľné je, ako pomaly sa to v spoločnosti odbúrava