Avatar uživatele
zjentek

Lze o libovolným člověkovi vůbec říci, že je normální, když každý jedinec je jedinečný?

..každý občan je prototyp. I ti bez občanky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Agneta, Danina65 před 1976 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Samozřejmě. Jsou přijímána jistá společenská pravidla ale i omezení. Každý j sice jedinec, ale v mnoha ohledech se musí přizpůsobit pravidlům stanoveným společností. Pokud se příliš vymyká takto stanovenému standartu, lze říct že neni normální. Pokud by to neplatilo, tak třeba i masový vrah by musel bát označován za normálního.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

O libovolným ne - někteří se do definice normality ´nevejdou/eme´...
;-)
Normální je to, co je v daném ´zkoumaném´ vzorku (lidí, v tomto případě) dostatečně zastoupeno...

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Normální člověk de facto neexistuje, jde spíš o pomyslný pojem, protože nerozlišuje např. kvalitu od kvantity.

Normální je to, co je " běžné, obvyklé,, pravidelné, průměrné". Tedy, to, co se vejde do průměru nebo do určitého rozpětí - třeba u IQ - se určitý průměr považuje za normální. - tedy určuje se kvantita - procento jedinců, ale neporovnává se již kvalita, jiné jejich dovednosti či schopnosti.

Normalita je tedy spjata s normou, která platí pro určitou společnost či jev. To, co je v souladu s touto normou, se považuje za normální, pokud někdo vybočuje, tak je považovaný často za blázna nebo vyvrhele.. Někdy i obojí.

V určitých případech to tak je, nedá se zevšeobecňovat, záleží na okolnostech, úhlu pohledu.

Je nám doporučované navštěvovat preventivně 2x ročně zubního lékaře. To je normální. Ale když člověk nemá žádné problémy a lékaře navštíví jen jednou ročně, je tedy nenormální?

Protože každý člověk je jedinečný, projevuje se jeho jedinečnost i v písmu. Které písmo se dá považovat za normální? Krasopisné? Jsou "klikyháky" nenormální, i když jsou třeba čitelné?

Takže stále platí, že "nrmální i nenormální člověk" jsou jedinečné osobnosti, které se posuzují třeba podle chování, dodržování morálních pravidel v určité společnosti, vztahu atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Šidlo

lze, lebo je to ako gecco a drap uviedli, podľa spoločenskej normy

sociologicky vzaté aj príšerné veci sú normálne, ak to robí väčšina sociálnej skupiny

fakt, že v postkom krajinách ešte stále funguje v kultúre hrajkanie sa na normálnych a nenormálych je zlé.....psychosociálne je to trochu pochopiteľné, ale nepochopiteľné je, ako pomaly sa to v spoločnosti odbúrava

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek