Avatar uživatele
nyjono

Lze někde najít nějakou ekonomickou „předpověď“?

Platy se v ČR zvedají, ..... v Něměcku, které je s ČR hodně obchodně, tedy i ekonomicky provázané již pociťuje slábnoucí zahraniční poptávku a nižší průmyslovou výrobu.
Toto zcela jistě dorazí i do ČR.
Tak mě zajímají prognózy.

https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/nemecka-nakaza-dorazila-ceske-firmy-uz-pocituji-ubytek-zakazek-80197?dop-ab-variant=10&seq-no=3&source=hp

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 1655 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Makroekonomické prognózy zveřejňují MF, ČNB a další (ekonomové z bank i mimo bank). Jsou poměrně konzistentní v tom, že se v současnosti nacházíme na vrcholu ekonomického cyklu – tedy „bude hůř“. Vychází se především z tzv. předstihových ukazatelů, např. důvěry manažerů, která odráží pokles objednávek. Klasická statistika (HDP, zaměstnanost atd.) pořád dobrá, ale ta má vždy zpoždění.
IMHO ideální čas se připravit na možnou recesi, byť zřejmě mírnou: zafixovat si pracovní úvazek a vyjednat navýšení mzdy, ukončit spekulace na růst (nemovitostí, finančních aktiv) a zkontrolovat, zda budu schopný platit závazky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Německo je největším obchodním partnerem ČR, takže vývoj tamní ekonomiky se nutně projevuje i u nás. První známky poklesu se začaly objevovat už dřív a předpovídal jsem dopad v ČR už vloni. A taky že jo, na jaře jsem přišel o přivýdělek ve firmě, která je subdodavatelem v oboru automotive. Zatím to vypadá v Německu jen těsně nad úrovní stagnace. více zde: https://euroz­pravy.cz/ekono­mika/evropa/259870-nemecko-se-riti-do-ekonomicke-krize-centralni-banka-vyrazne-zhorsila-prognozu/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Ekonomické předpovědi jsou na každém rohu. Problém je s jejich spolehlivostí, bez ohledu na to, jak je předpovídatel odborně zdatný a jaké matematické modely používá.
Použijeme-li předpoklad, že ekonomika je složitý systém, obdobně jako počasí, nutně nám vyplyne, že spolehlivost ekonomické předpovědi je obdobná předpovědi počasí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek