dust8

Lze někde koupit dýhu, která se lepí na hranu stolu třeba půl metru či se prodává jen nějaký větší rozměr smotaný?

Nebo je to pásek v celku, který se jen uřízne dle požadavku?

Mám na stole tu hranu desky částečně se strhanou dýhou v jednom místě a chtel bych to třeba herkulesem spravit kdybych sehnal tu samou dýhu. Mám styl višeň která je myslím si běžná.

Nejlepší odpověď
Drap

Na lamino se běžně prodávají hrany různých šířek v hobymarketech,Ta se pomocí žehličky nažehlí na hranu. Pravá dýha asi jen ve specializovaných prodejnách pro stolaře a truhláře. Najdeš však několik firem i na netu.
https://www.dyhy-slanina.cz/

Další odpovědi
Edison

Většina hobby marketů tyto pásky prodává v různých délkách, šířkách a provedeních. Od lepících – k jejich montáži je potřeba lepidlo, po nažehlovací.

Kepler

Dá se koupit metráž šířky 16 nebo 20 mm, je to plast, který se dá nejlépe přilepit Kanagomem, Herkules není vhodný. Různé barvy i textury. Bývá v potřebách pro kutily a nábytkáře, možná i hobby. Předtím doporučuji strhnou celou původní dýhu na hraně špachtlí, jinak to bude hrbolaté. Taky existuje zažehlovací varianta, ale na tu jsem si netroufl. Osobně jsem univerzálně zvolil jednotně černou, resp. wenge, která se hodí na všechny barvy nábytku. To je ale věc vkusu.

mosoj

V amatérských podmínkách se používají !„nažehlovací“ hrany. Není problém, je ale třeba dát péči začistění hran . Nejlépe se to dělá širokým a ostrým dlátem.
Pokud je chceš lepit, tak nejlépe alkaprénem a pod. Po mírném zaschnutí lepidla to uděláš bez lisu, jenom pouhým naklepnutím.

Dochy

Na dřevotřískovou desku jsem zároveň s deskou koupil nažehlovací hranu (Obi, Hornbach…). Práce docela v pohodě. Na rovnou hranu přiložíš, pořádně nahřeješ žehličkou, něčím rovným držíš chvíli přimáčklé, nožíkem odřízneš přebytky, jemným brusným papírem srovnáš hranky…

Prodávají asi 2m proužky, ale pokud budeš potřebovat určitě se dají sehnat i delší.

Edison

Ke keplerovi: Ta nažehlovací je v pohodě. Nezapatláš se lepidlem. Jinak když lepidlo, jde o tol, z čeho ta lemovka je. Lze použít i chemopreny, klasickou dýhu bych klidně i tím herkulesem. Větší cvik chce následné zaříznutí nožem. To mi moc nejde. Dělaj na to ale speciální tvarovaný ořezávák, ale ten nemám. Zatím…