kurec

Lze nějak vypočítat „ztrátovost zvuku“?

Vím že něco jako ztrátovost zvuku neexistuje ale nevím jak to popsat. Prostě zvuk z reproduktoru nehraje tak hlasitě pokud jsem od něj třeba 5 metrů o to mi jde. Že čím dál jsem od reproduktoru tím méně ho slyším. Šlo by to nějak vypočítat?

Nejlepší odpověď
Edison

Samozřejmě, že to lze. Každé prostředí, kterým se vlnění šíří, má pro každé vlnění určitý útlum. Dále je nutno k tomu připočítat základní principy, např. intenzita klesá se čtvercem vzdálenosti. To platí pro EM vlnění, zvuk, světlo, teplo… Další parametry výpočtu jsou směrovost vyzařování, ale ta nemá vliv na útlum prostředí, směrovost spíše představuje koncentraci v místě vyzařování v určitém směru, odtatní věci platí i nadále. U zvuku je docela dobrou veličinou, ze které lze docela dobře počítat akustický tlak.