pat a mat

Lze nějak snadno rozpoznat hlodavce od zajícovců?

Nejlépe na první pohled. Nemyslím nějaké detailní prohlížení zubů nebo samčího pohlaví.

Nejlepší odpověď
annas

"Avšak jako zajíce tak taky i králíky řadí zoologové do řádu zajíci.

Skuteční hlodavci pohybují dolní čelistí vpřed a vzad bez pohybu do stran, zajíci potravu rozmělňují krouživým pohybem čelistí.

Hlodavci si na rozdíl králíků a zajíců mohou potravu přidržovat předními končetinami. Králíci se zase dokážou protáhnout jako kočka a přitom zívat.
www.kralici101­.estranky.cz/clan­ky/je-kralik-hlodavec.html
--

Znaky zajícovců – jsou uvedeny všechny, vyberte si ty, které vás zajímají.

"Nejvýraznějším znakem jsou dva páry řezáků v horní čelisti.

Na rozdíl od hlodavců pohybuj zajícovci při kousání potravy čelistí nejen zepředu dozadu, ale i do stran jako přežvýkavci a také shora dolů. To umožňuje kulovitý tvar čelistního kloubu.

Mezi dalšími znaky můžeme uvést rozštěpený horní pysk, krátké patro, uzavíratelné nozdry, šourek umístěný před penisem, zachovalé klíční kosti.
Zpracování množství zelené potravy napomáhá objemné slepé střevo se spirálovou řasou. Mikroorganismy tam napomáhají trávit celulózu a třísloviny. V některých obdobích se ve střevech tvoří zvláštní natrávená směs, kterou zajíci od řitního otvoru znovu požírají, aby ji dokonaleji strávili. Potom teprve vznikají známé tvrdé bobky. "

Marek Bryl & Tomáš Matyáštík

http://www.sav­ci.upol.cz/za­jici.htm