neznaboh

Lze nějak empiricky dokázat pozitivní vliv bylinek na konkrétní problém se zdravím?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, zda se vede nějaká statistika, asi těžko. Léčení pomocí jakékoliv alternativní medícíny mnozí jedinci znevažují, zesměšňují i na této stránce.

Chce se podívat na některé stránky, kde se objevují zkušenosti jiných a přečíst si je.

https://www.go­ogle.cz/search?q=dis­kuze+na+t%C3%A­9ma+l%C3%A9%C4%8Den%C3%A­D+bylinkami&i­e=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a#client=firefox-a&hs=NwI&rls=­org.mozilla:cs%3A­official&scli­ent=psy-ab&q=alternativ­n%C3%AD+l%C3%A9%C4%8Dba+­a+bylinky+&oq=al­ternativn%C3%AD+l%C3­%A9%C4%8Dba+a+by­linky+&gs_l=ser­p.12...37013.44838­.0.46749.31.22­.1.8.8.0.370.4249­.0j13j8j1.22.0­...0.0...1c.1­.18.psy-ab.QXh6_tUr0wA­&pbx=1&bav=on­.2,or.r_qf.&bvm=bv­.48572450,d.Ym­s&fp=122bec166b7b9672&bi­w=990&bih=682

http://www.de­dekkorenar.cz/po­radna.html

Osobně mám dlouholeté zkušenosti s léčením bylinkami. Opakuji se, lékaři mě „odepsali“, bylinky zachránily. Beru extrakty od fy Energy a Diochi. Je to ale běh na dlouhou trať, ale vyplatil se mně. .

Další odpovědi
arygnoc

je to už dávno, ale predsa len:
raz som sa porezal na dlani, rana sa nechcela hojiť a hnisala, mal som na to kadejaké mastičky a obväzy som menil i dva-tri krát denne. Nepomohlo, nehojilo sa.
Boli sme na kúpalisku, keď som ruku prebaloval (no, voda sa i cez sáček dostala ku obväzu), a nejaká stará pani (vtedy sa mi taká zdala, sopliakovi) mi poradila obyčajný čaj z repíku – nech si to v ňom umývam.
Voala – za pár dní sa rana začala pekne hojiť.

Neverím bezvýhradne liekom, ale ani bezvýhradne bylinkám, najmä tým v tzv. liečivých extraktoch a podobne.

Občas si varím nejaké bylinkové čaje, ale to skôr pre dobrý pocit, chorá nie som, takže neberiem ani lieky a nemusím ani bylinky.

Myslím, že na bežné neduhy, ako je nádcha (rýma), hojenie sa rán, lámka (dna), kašeľ a pod. sú bylinky dobré, je to overené storočiami.

Pri vážnejšom ochorení (napr. cukrovka, cievne choroby, rakovina, AIDS a pod.) by som rozhodne veril lekárom.
I keď nevylučujem, že i bylinky by mohli keď nie vyliečiť, tak aspoň pomôcť, podporiť organizmus v boji s chorobou.

anonym

Určitě ano. Základem většiny léků jsou právě výtažky z bylin a dříve se léčilo pouze bylinami. Bylinkářky (bylinkáři) byly lidé, kteří díky své schopnosti léčit měli ve společnosti výsadní postavení. Pravda, někdy z nich pro jejich schopnosti udělali čaroděje a upálili je.

Hakunamatata

A existují nějaké podložené důkazy, že léky mají pozitivní vliv na zdraví? Jen to, že to několik lidí zkusilo a napsalo o tom. Stejně tak s bylinkami, ale jelikož nikdo nemá milionové zisky z jejich prodeje, tak to nikdo nenapsal souhrnně na papír.

Zkušenost je jak známo nepřenositelná. Zkuste jednu a uvidíte 😉

postcd

Dokázat se to dá pokud máš zájem a peníze. Můžeš pozorovat tkáně a jinak vědecky zkoumat orgány, zvíře, nebo celý lidský organismus zda například daná bilina, zeleninová dieta měla nějakou změnu na tkáně, orgány, organismus. Taková studie jsou však prý velmi drahé a v případě bylin (které se oproti klasickým lékům dají hůře zpeněžit) možná ani není velký zájem je dělat. Možná.