VaKo

Lze naučit šimpanze znakovou řeč, tak aby rozuměl tomu co říká? Nebo je to jenom „hloupé papouškování“?

Doplňuji:
vím že to jde je naučit znakovou řeč, ale spíš mě zajímá jestli přemýšlejí nad tím co právě říkají.

Nejlepší odpověď
dejavu

Ano, nejen, že je to lze naučit, ale oni též tu znakovou řeč používají sami, viz http://www.new­scientist.com/ar­ticle/dn11756-bonobos-and-chimps-speak-with-gestures.html#­.VOpWBiyAo5w . Např. Jane Goodallová, která se jim několik desítek let věnuje, když je pozorovala ve volné přírodě, odpozorovala, že umí sami mezi sebou i lhát pomocí těchto gest. Takže rozhodně nejde o papouškování, velmi dobře vědí, co gesty říkají a kdy je vhodné je použít a umí jimi sdělit nejen to, že chtějí banán nebo bonbń či limču, ale též své pocity.
Jinak mnoho těchto videí, i z procestu učení znakování, najdeš zde https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=handy+spe­aking+chimpan­zee

Další odpovědi
Quimby

O žádných pokusech s šimpanzema nevím, ovšem naučili to gorilu. Nedokažu si vybavit teď jméno, ale určitě to najdeš. Každopádně umí si říct o věci, vyjádřit pocity, ale je na úrovni malého dítěte a nejspíš nemá koncept vlastního vědomí.

anonym

To opravdu netuším jestli se sledují v tom co dělají…
Doplňuji:
sebekritika?

kapka

Washoe – šimpanzice, která pomohla prolomit mýty o šimpanzích. Naučila se ovládat přes 800 slov ve znakové řeči a dle potřeby je aplikovat. Nejednalo se tedy o napodobení, ale o komunikaci. Byla vychovávána v lidské rodině podobně jako dítě, kdy adoptivní rodiče mezi sebou komunikovali pouze znakovou řečí, aby vyloučily matoucí faktory. Krom komunikace byla Washoe pozoruhodná i v projevování emocí. Když jeden z ošetřovatelů delší dobu nepřišel, Washoe mu dávala najevo, že je na něj naštvaná. Po té co jí odpověděl, že mu zemřelo dítě, odpověděla mu znakem pro slzy a projevila smutek (šimpanzům netečou slzy) a pochopení. Byla schopna označit sama sebe v zrcadle. Ráda si hrála jak děti s panenkami. Zažila krizi identity po setkání s jinými šimpanzi, jelikož do té doby se setkávala pouze s lidmi a stvoření jí podobné, nerozumějící znakové řečí, jí připadala cizí.
Projekt Washoe měl dopad na etiku zacházení se šimpanzi, jelikož byla odhalena silná citová vazba, spojená s emocemi, inteligence, což vyvolalo názor na zasloužení se morálního statusu bytosti, nikoliv majetku.
Projekt Washoe byl opakován u šimpanze Nim Chimpsky, ale nebyly dosáhnuty výsledky jako u Washoe.

Knihu „Šimpanz Nim“ byste mohl sehnat, kdysi jsem ji četla. Stejně jako knihu od Jane Goodalové. Šimpanzi jsou opravdu schopni lhát, jak pise dejavu.
Doplňuji:
http://www.afri­kaonline.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2010121802