Vojtěch

Lze napsat „nadívaje se“ ve smyslu „dělaje si naděje“?

Zdravím, chtěl jsem napsat větu „Nebudu na něj čekat nadívaje se, že přijde.“ ve smyslu „dělat si naděje“. Zní to ale spíše jako „nadívat se“. Je to takto napsáno správně či jak to napsat správně? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso související s nadějí: nadát se nebo nadít se.

Takže: naději se nebo nadám se. Tvar, který jste uvedl, není správný. Navíc zakončení vypadá jako přechodník, nelze užít, nevyhovuje podmínkám pro jeho užití. I ta formulace je nepřesná.

Nebudu na něho čekat, mám naději, že přijde. Nebudu na něho čekat, než se naději (se nadám), přijde.