bolak

Lze napsat 6.pád zkratky UEFA jako „v UEFĚ“?

To je asi špatně ne? Já že v televizi používaj skoro pořád 2. pád ve tvaru „UEFY“, jako „Do uefy se Plzeň dostala…“, takže to tak není dobře?

Nejlepší odpověď
Pájo

Skloňování zkratek bych se vyhnul.
Doplňuji:
Názvy v podobě iniciálových zkratek zůstávají nesklonné: obchodování s ČEZ (i ČEZem, viz níže), politika ODS, jednání s NATO, zpráva ČTK, zákazníci O2, doporučení SÚKL (i SÚKLu, viz níže), zpráva UNESCO apod. Někdy se může stát z iniciálové zkratky zkratkové slovo, které lze skloňovat. Tato změna je signalizována pravopisem – pouze první písmeno se píše velké, ostatní jsou malá: Nato, Unesco – 2. p. Nata, Unesca i Uneska (viz odstavec 1c)). Je třeba rozlišovat, kdy je zkratkové slovo oficiálním názvem firmy (Čedok, Řempo) a kdy je z oficiálního názvu tvořeného iniciálovou zkratkou utvořeno pro potřeby mluveného jazyka. Např. zkratkové slovo Čedok jako oficiální název společnosti můžeme bez obav použít v jakémkoli textu, zkratkové slovo Nato oficiálním názvem není (tím je iniciálová zkratka NATO), je to pouze neoficiální varianta, proto bychom tuto podobu neměli užívat v oficiálních textech. Končí-li iniciálová zkratka na souhlásku, prosazuje se skloňování tím způsobem, že se k iniciálové zkratce přidávají koncovky psané malými písmeny: jednání s ČEZem, pracovat v SÚKLu (vedle staršího způsobu v Čezu, v Súklu, kterým se vytváří z iniciálové zkratky zkratkové slovo). Tento způsob však neumožňuje skloňovat zkratky končící na samohlásku, protože by se poslední písmeno zkratky muselo nahradit pádovou koncovkou, proto píšeme např. nakupovat v IKEA, ležet na ARO.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=398

Další odpovědi
led

Skratka (ako píše správne Pájo v doplnení s odvolaním sa na dkaz) sa nemôže skloňovať, stratila by svoje opodstatnenie, svoj skratkový význam. Môže sa nanajvýš v niektorých prípadoch (skratka končí spoluhláskou) pridať pádová koncovka malým písmom pre odlíšenie.
V poslednej dobe sa práve v médiách, či už chabou znalosťou pravopisu, alebo absolútnou ľahostajnosťou voči vlastnému jazyku, až príliš často používajú nesprávne výrazy, čím mýlia ľudí a desia jazykovedcov a učiteľov češtiny. Čo aj mne, zo zahraničia „trhá uši a vlasy“.
Doplňuji:
odstrašujúci príklad Česká republika skratka ČR
ako by sa vám páčilo počúvať:
idem do Čry…
v Čre som počula…
od nás smerom na západ za Črou je Nemecko…

annas

Na skloňování zkratek a zkratkových slov jsem již odpovídala.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podle-jakeho-vzoru-sklonovat-zkratku-ict

Doplním jen, jak se vyhnout tomu,, když nevíme, zda zkratku či zkratkové slovo skloňovat.

Pokud si skloňováním některého názvu nejsme jisti, můžeme si pomoci opěrným podstatným jménem společnost/fir­ma/instituce/znač­ka a samotný název ponechat nesklonný: výrobky značky Nivea, klienti společnosti Vodafone, strategie firmy IKEA, pod záštitou UEFA, turnaj UEFA apod.

Doplňuji:
.. organizce UEFA ..

anonym

Zkratky radši neskloňuji.

odpomass

Ano, některé zkratky se skloňují jako podstatná jména a mnohdy je to tak lepší, především pro komentátora, který toto slovo používá často. Myslím, že proti tomu se nedá moc namítat.
Doplňuji:
V psané formě, nebo v oficiálních projevech bych to ale nepoužívala…

anonym

To je jedno.

motlajs

Jak je vidět, tak lze. Možná ne pro „odbroníky na češtinu“. Ale evidentně tomu, jak to skloňují v televizi rozumíš…

bolak

Pájo: já slyšel i ležet na Áru..

česílko: nojo, ale to mi moc nepomůže, že ty zkratky neskloňuješ :)

Pájo

Někdy se může stát z iniciálové zkratky zkratkové slovo, které lze skloňovat. Tato změna je signalizována pravopisem – pouze první písmeno se píše velké, ostatní jsou malá: Nato, Unesco – 2. p. Nata, Unesca i Uneska (viz odstavec 1c)). Je třeba rozlišovat, kdy je zkratkové slovo oficiálním názvem firmy (Čedok, Řempo) a kdy je z oficiálního názvu tvořeného iniciálovou zkratkou utvořeno pro potřeby mluveného jazyka. Např. zkratkové slovo Čedok jako oficiální název společnosti můžeme bez obav použít v jakémkoli textu, zkratkové slovo Nato oficiálním názvem není (tím je iniciálová zkratka NATO), je to pouze neoficiální varianta, proto bychom tuto podobu neměli užívat v oficiálních textech.

Pájo

…to je přesně příklad, který jsi slyšel.

annas

ad bolak, opět otázka proti kodexu. 🙂

Skloňování zkratek…

Např. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-spravne-sklonuje-nazev-ikea-diky

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podle-jakeho-vzoru-sklonovat-zkratku-ict