Avatar uživatele
Zlatý

Lze napsat 6.pád zkratky UEFA jako "v UEFĚ"?

To je asi špatně ne? Já že v televizi používaj skoro pořád 2. pád ve tvaru "UEFY", jako "Do uefy se Plzeň dostala...", takže to tak není dobře?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Skloňování zkratek bych se vyhnul.
Doplňuji:
Názvy v podobě iniciálových zkratek zůstávají nesklonné: obchodování s ČEZ (i ČEZem, viz níže), politika ODS, jednání s NATO, zpráva ČTK, zákazníci O2, doporučení SÚKL (i SÚKLu, viz níže), zpráva UNESCO apod. Někdy se může stát z iniciálové zkratky zkratkové slovo, které lze skloňovat. Tato změna je signalizována pravopisem – pouze první písmeno se píše velké, ostatní jsou malá: Nato, Unesco – 2. p. Nata, Unesca i Uneska (viz odstavec 1c)). Je třeba rozlišovat, kdy je zkratkové slovo oficiálním názvem firmy (Čedok, Řempo) a kdy je z oficiálního názvu tvořeného iniciálovou zkratkou utvořeno pro potřeby mluveného jazyka. Např. zkratkové slovo Čedok jako oficiální název společnosti můžeme bez obav použít v jakémkoli textu, zkratkové slovo Nato oficiálním názvem není (tím je iniciálová zkratka NATO), je to pouze neoficiální varianta, proto bychom tuto podobu neměli užívat v oficiálních textech. Končí-li iniciálová zkratka na souhlásku, prosazuje se skloňování tím způsobem, že se k iniciálové zkratce přidávají koncovky psané malými písmeny: jednání s ČEZem, pracovat v SÚKLu (vedle staršího způsobu v Čezu, v Súklu, kterým se vytváří z iniciálové zkratky zkratkové slovo). Tento způsob však neumožňuje skloňovat zkratky končící na samohlásku, protože by se poslední písmeno zkratky muselo nahradit pádovou koncovkou, proto píšeme např. nakupovat v IKEA, ležet na ARO.

http://prirucka.ujc.cas.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Skratka (ako píše správne Pájo v doplnení s odvolaním sa na dkaz) sa nemôže skloňovať, stratila by svoje opodstatnenie, svoj skratkový význam. Môže sa nanajvýš v niektorých prípadoch (skratka končí spoluhláskou) pridať pádová koncovka malým písmom pre odlíšenie.
V poslednej dobe sa práve v médiách, či už chabou znalosťou pravopisu, alebo absolútnou ľahostajnosťou voči vlastnému jazyku, až príliš často používajú nesprávne výrazy, čím mýlia ľudí a desia jazykovedcov a učiteľov češtiny. Čo aj mne, zo zahraničia "trhá uši a vlasy".
Doplňuji:
odstrašujúci príklad Česká republika skratka ČR
ako by sa vám páčilo počúvať:
idem do Čry...
v Čre som počula...
od nás smerom na západ za Črou je Nemecko...


Avatar uživatele
Zlatý

Na skloňování zkratek a zkratkových slov jsem již odpovídala.
http://www.odpovedi.cz/…

Doplním jen, jak se vyhnout tomu,, když nevíme, zda zkratku či zkratkové slovo skloňovat.

Pokud si skloňováním některého názvu nejsme jisti, můžeme si pomoci opěrným podstatným jménem společnost/firma/instituce/zna čka a samotný název ponechat nesklonný: výrobky značky Nivea, klienti společnosti Vodafone, strategie firmy IKEA, pod záštitou UEFA, turnaj UEFA apod.

Doplňuji:
.. organizce UEFA ..


Avatar uživatele

Zkratky radši neskloňuji.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ano, některé zkratky se skloňují jako podstatná jména a mnohdy je to tak lepší, především pro komentátora, který toto slovo používá často. Myslím, že proti tomu se nedá moc namítat.
Doplňuji:
V psané formě, nebo v oficiálních projevech bych to ale nepoužívala...


Avatar uživatele

To je jedno.


Avatar uživatele
Pokročilý

Jak je vidět, tak lze. Možná ne pro "odbroníky na češtinu". Ale evidentně tomu, jak to skloňují v televizi rozumíš...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Pájo: já slyšel i ležet na Áru..

česílko: nojo, ale to mi moc nepomůže, že ty zkratky neskloňuješ :)

Avatar uživatele
Zlatý

Pájo

Někdy se může stát z iniciálové zkratky zkratkové slovo, které lze skloňovat. Tato změna je signalizována pravopisem – pouze první písmeno se píše velké, ostatní jsou malá: Nato, Unesco – 2. p. Nata, Unesca i Uneska (viz odstavec 1c)). Je třeba rozlišovat, kdy je zkratkové slovo oficiálním názvem firmy (Čedok, Řempo) a kdy je z oficiálního názvu tvořeného iniciálovou zkratkou utvořeno pro potřeby mluveného jazyka. Např. zkratkové slovo Čedok jako oficiální název společnosti můžeme bez obav použít v jakémkoli textu, zkratkové slovo Nato oficiálním názvem není (tím je iniciálová zkratka NATO), je to pouze neoficiální varianta, proto bychom tuto podobu neměli užívat v oficiálních textech.

Avatar uživatele
Zlatý

Pájo

...to je přesně příklad, který jsi slyšel.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

ad bolak, opět otázka proti kodexu. :-))

Skloňování zkratek....

Např. http://www.odpovedi.cz/…

http://www.odpovedi.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.