Avatar uživatele
bolak

Lze napsat 6.pád zkratky UEFA jako „v UEFĚ“?

To je asi špatně ne? Já že v televizi používaj skoro pořád 2. pád ve tvaru „UEFY“, jako „Do uefy se Plzeň dostala…“, takže to tak není dobře?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? vagra, johana 56, Pájo, anonym, radce před 4079 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pájo

Odpoveď byla označena jako užitečná

Skloňování zkratek bych se vyhnul.
Doplňuji:
Názvy v podobě iniciálových zkratek zůstávají nesklonné: obchodování s ČEZ (i ČEZem, viz níže), politika ODS, jednání s NATO, zpráva ČTK, zákazníci O2, doporučení SÚKL (i SÚKLu, viz níže), zpráva UNESCO apod. Někdy se může stát z iniciálové zkratky zkratkové slovo, které lze skloňovat. Tato změna je signalizována pravopisem – pouze první písmeno se píše velké, ostatní jsou malá: Nato, Unesco – 2. p. Nata, Unesca i Uneska (viz odstavec 1c)). Je třeba rozlišovat, kdy je zkratkové slovo oficiálním názvem firmy (Čedok, Řempo) a kdy je z oficiálního názvu tvořeného iniciálovou zkratkou utvořeno pro potřeby mluveného jazyka. Např. zkratkové slovo Čedok jako oficiální název společnosti můžeme bez obav použít v jakémkoli textu, zkratkové slovo Nato oficiálním názvem není (tím je iniciálová zkratka NATO), je to pouze neoficiální varianta, proto bychom tuto podobu neměli užívat v oficiálních textech. Končí-li iniciálová zkratka na souhlásku, prosazuje se skloňování tím způsobem, že se k iniciálové zkratce přidávají koncovky psané malými písmeny: jednání s ČEZem, pracovat v SÚKLu (vedle staršího způsobu v Čezu, v Súklu, kterým se vytváří z iniciálové zkratky zkratkové slovo). Tento způsob však neumožňuje skloňovat zkratky končící na samohlásku, protože by se poslední písmeno zkratky muselo nahradit pádovou koncovkou, proto píšeme např. nakupovat v IKEA, ležet na ARO.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=398

Upravil/a: Pájo

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Skratka (ako píše správne Pájo v doplnení s odvolaním sa na dkaz) sa nemôže skloňovať, stratila by svoje opodstatnenie, svoj skratkový význam. Môže sa nanajvýš v niektorých prípadoch (skratka končí spoluhláskou) pridať pádová koncovka malým písmom pre odlíšenie.
V poslednej dobe sa práve v médiách, či už chabou znalosťou pravopisu, alebo absolútnou ľahostajnosťou voči vlastnému jazyku, až príliš často používajú nesprávne výrazy, čím mýlia ľudí a desia jazykovedcov a učiteľov češtiny. Čo aj mne, zo zahraničia „trhá uši a vlasy“.
Doplňuji:
odstrašujúci príklad Česká republika skratka ČR
ako by sa vám páčilo počúvať:
idem do Čry…
v Čre som počula…
od nás smerom na západ za Črou je Nemecko…

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Na skloňování zkratek a zkratkových slov jsem již odpovídala.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podle-jakeho-vzoru-sklonovat-zkratku-ict

Doplním jen, jak se vyhnout tomu,, když nevíme, zda zkratku či zkratkové slovo skloňovat.

Pokud si skloňováním některého názvu nejsme jisti, můžeme si pomoci opěrným podstatným jménem společnost/fir­ma/instituce/znač­ka a samotný název ponechat nesklonný: výrobky značky Nivea, klienti společnosti Vodafone, strategie firmy IKEA, pod záštitou UEFA, turnaj UEFA apod.

Doplňuji:
.. organizce UEFA ..

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Zkratky radši neskloňuji.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
odpomass

Ano, některé zkratky se skloňují jako podstatná jména a mnohdy je to tak lepší, především pro komentátora, který toto slovo používá často. Myslím, že proti tomu se nedá moc namítat.
Doplňuji:
V psané formě, nebo v oficiálních projevech bych to ale nepoužívala…

Upravil/a: odpomass

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

To je jedno.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
motlajs

Jak je vidět, tak lze. Možná ne pro „odbroníky na češtinu“. Ale evidentně tomu, jak to skloňují v televizi rozumíš…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

Pájo: já slyšel i ležet na Áru..

česílko: nojo, ale to mi moc nepomůže, že ty zkratky neskloňuješ :)

před 4079 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pájo

Někdy se může stát z iniciálové zkratky zkratkové slovo, které lze skloňovat. Tato změna je signalizována pravopisem – pouze první písmeno se píše velké, ostatní jsou malá: Nato, Unesco – 2. p. Nata, Unesca i Uneska (viz odstavec 1c)). Je třeba rozlišovat, kdy je zkratkové slovo oficiálním názvem firmy (Čedok, Řempo) a kdy je z oficiálního názvu tvořeného iniciálovou zkratkou utvořeno pro potřeby mluveného jazyka. Např. zkratkové slovo Čedok jako oficiální název společnosti můžeme bez obav použít v jakémkoli textu, zkratkové slovo Nato oficiálním názvem není (tím je iniciálová zkratka NATO), je to pouze neoficiální varianta, proto bychom tuto podobu neměli užívat v oficiálních textech.

před 4079 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pájo

…to je přesně příklad, který jsi slyšel.

před 4079 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

ad bolak, opět otázka proti kodexu. 🙂

Skloňování zkratek…

Např. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-spravne-sklonuje-nazev-ikea-diky

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podle-jakeho-vzoru-sklonovat-zkratku-ict

před 4079 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek