Chytrolín

Lze napájet frekvenční měnič ss proudem?

Vím že spínané zdroje lze napájet i ss proudem,protože mají na vstupu stejně usměrňovač.Jde mi o to.Mám několik solárních panelů které mi do série dají 230V stejnosměrných,dále mám jednofázový motorový frekvenční měnič,na kterém bych nastavil 50hz a výstup už klasicky využíval.Myslíte že to má naději na úspěch?

Nejlepší odpověď
vb

Myslím, že ano, pokud to budete správně dimenzovat. Podobný výstup mají mnohé, zejména jednodušší záložní zdroje. Může to však být zdrojem rušení. Některým spotřebičům (a také státním orgánům!) to nedělá dobře. Vyžaduje to většinou nějaké odruš. filtry apod. Bude-li na vstupu spotřebiče transformátor, bude efektivní napětí záviset na jeho vlastnostech. Odhaduji, že bude menší než pro sinusový průběh, který má pro ef. napětí 230V špičkové napětí asi 325V. Také si nejsem jistý tím napětím ze samotných sol. panelů. Bude kolísat s intenzitou slun. záření, takže ho budete asi muset přinejmenším pro některé spotřebiče stabilizovat např. bateriemi. Ale nezkoušel jsem to!

Zdroj: fyzika.gbn.cz/phprs/vi­ew.php?cisloclan­ku=2005051601