autacek

Lze najít hranici mezi lobbingem a korupcí?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení najdete v odkazu od autorky Sylvie Staré.
http://finance­.idnes.cz/lob­bing-nebo-korupce-rozdil-je-podstatny-fpo-/podnikani.as­px?c=A070819_135816_fir­my_rady_vra

Článek je sice starší, ale jsou v něm uvedené příklady korupce a lobbingu.

" Příklady korupčních afér
nákup gripenů
kauza kolem privatizace Unipetrolu

Příklady lobbingu:
 – prosazení registrovaného partnerství v Česku
 – potenciální zrušení víz do USA"

Podle ASJC
"lobbing, ovlivňování veřejných činitelů (poslanců, úředníků) ve veřejném zájmu nebo ve prospěch zájmů urč. skupin, lobbování, lobbizmus

kourpce – získávání neoprávněných výhod za úplatek, úplatkářství (opakem je inkorupce);."

Podle rozdílu mezi významem slov, by to mělo být poznat, ale pro většinu jedinců lobbing se bere jako korupce.

Trestné je úplatky dávat, ale i přijímat.

Při korupci někdo přijde s obálkou, zatím co lobbista přinese informace. Záleží na tom, zda pak či jak oslovený informace využije. .

Lobbování by mělo rozhodnout až v konečné fázi – když třeba jsou dvě firmy na stejné úrovni, rozhodnou informace, že jde o region, že má zmíněná firma zkušenosti atd.

Zda to tak platí, netuším.

Cílem lobbingu je, aby se ti, kteří rozhodují, dověděli co nejvíce informací.

Při korupci, aby jedinci získali za protislužbu či obálku s penězi výhody pro sebe, pro rodinné příslušníky třeba u lékaře, získání místa atd.

Další odpovědi
Kepler

Lobbismus je cílené ovlivňování poslanců, zákonodárné i výkonné moci, na rozdíl od korupce není prováděno skrytě a nepoužívá podplácení.

Doplněno: pokud je lobbing spojen s jakýmkoliv osobním prospěchem, už to není lobbing, ale korupce.

Jiří Bohumil

Podle mne snadno. Lobování by mělo být založeno na „ideovém“ přesvědčování. Pokud jde o odměňování, případně poskytování jiných výhod za prosazení požadavku lobisty, pak jde jednoznačně o korupci. Ale, jak praví přísloví „ani kuře zadarmo nehrabe“, tak i lobování je většinou spojeno s „prebendami“ v různé formě a podobě. A tak jde i jednoznačně, v těchto případech, o korupci.
Viz, na příklad, „lobování“ zástupců výrobců léčiv u lékařů, kterým jsou poskytovány různé výhody při předepisování, doporučování a přeprodeji (slevy) jejich výrobků, případně i luxusní zahraniční zájezdy (pod „hlavičkou“ konference a pod.).

zjentek

Ann, prosím Vás, čo je to ta inkorupce?
Je to získání nevýhod za úplatu, anebo pobírání úplaty za vlastní potřebu?
Znám jen inkontinenci a integritu.

annas

Při korupci dáváte nebo berete, při inkorupci = jste čistý, neberete ani nedáváte obálky.

In – ve významu ne, takže „ne korupoce“.