Lze na konec komínu na háky zavěsit maso a udělat si takovou improvizovanou udírnu, pokud se topí kvalitním dřevem?

Bylo by to pak jedlé a chutné? Nebo se to v takové výšce atd. dostatečně nepropeče/nevyudí?

Nejlepší odpověď
Kepler

Mám trochu jiný názor. Takovým komínem by měl procházet (i dříve) jen kouř z tvrdého dřeva, bez obsahy smůly – jinak maso hořkne. Každé dřevo, i suché kouří a několik metrů výšky komína zajistí relativně studený kouř. Nesmí se ovšem intenzivně fajrovat, jen pěkně pomaličku. Pomalé uzení studeným kouřem je vůbec to nejlepší co existuje.

Další odpovědi
gecco

Dříve – dokud lidé topili jen dřevem, se to běžně dělávalo – na půdě byl do komína ´vlez´, jímž se se syrové maso nandávalo a uzené vyndávalo…
Jenže – to musíš topit výhradně dřevem dlouhodobě – a to většinově dřevem tvrdým. A také bývaly světlejší sopouchy (větší průduchy komínů) – dneska do nějaké 150 – 180 nic nedáš…
A – naopak – maso uzené déle suchým a chladnějším kouřem je mnohem chutnější, než maso uzené rychle při teplotě vysoké.

Dochy

Ne.
Při uzení je snaha, aby to maso bylo v kouři. Při topení, a zvlášť kvalitním dřevem, je snaha, aby to kouřilo co nejmíň. Také to maso při uzení vyžaduje nějakou přiměřenou teplotu, abys ho neměl pečené.

Drap

Teoreticky by to bylo možné. Chutné by to bylo snad jen u nového komínu. U starého bude kouř sbírat pachy dehtu a kouřových usazenin a zákonitě se to projeví na podstatně horší chuti.

pentoda

Není to možné, ani teoreticky! Buď uděláš „sušenku nejedlou“ nebo po úpravě, aby to udilo, zadehtuješ komín. V lepším horším případě ti to nakonec chytne. V nejhorším chytne celý barák. Ona totiž odkapává i mastnota, a ta hoří, doopravdy!