Leland

Lze letos, tedy v r. 2020, propadnout u maturitní zkoušky?

Náhodně jsem narazil na novou školskou *vyhlášku, kterou si umím vyložit jenom tak, že letošní maturanti doslova nemohou propadnout.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2020-211#p3

Nedává mi to smysl a neslyšel jsem o tom nic ani v tv ani na soc. sítích. Rozumím tomu dobře, že jako maturant nemusím už páchnout do školky a maturitu mám tak nebo tak v kapse?

Nejlepší odpověď
annas

Maturitu v kapse nemáte. Musíte ji složit. Závěrečné vyscědčení získáte snadněji

"V případě maturantů by podle návrhu měli na posledním vysvědčení prospět všichni. Propadnout by případně někteří mohli u maturitní zkoušky.

Náhradní termín pro maturitní zkouškyx bude na podzim. Pokud ani zde neuspějete,. máte ještě 3. možnost. – jarní termín

Pokud neuspějete, v řádném termínu musíte žádost o nopravný termín. p

"Pokud žák neuspěje u jedné nebo více povinných zkoušek v řádném termínu, může konat až dvě opravné zkoušky (pouze z předmětů, v nichž neuspěl, v případě dílčích zkoušek jen tu dílčí zkoušku, v níž neuspěl) po dobu 5 let následujících po ukončení studia na SŠ.

Opravné a náhradní zkoušky se konají jen v některých školách (tzv. spádových). Dílčí ústní zkoušky z ČJ a cizího jazyka se konají na škole, kde studujete.

K opravné zkoušce je nutné se přihlásit u ředitele školy (1. prosince pro jarní termín, 25. června pro podzimní termín, pokud termín spadá na sobotu, neděli nebo svátek, je poslední termín první pracovní den poté).

Co dělat v případě, že neuspějete ani u druhého opravného pokusu? Možností je požádat o přijetí ke vzdělávání v jakémkoli oboru vzdělání v jakékoli střední škole (tj. i na stejné škole, kde jste úspěšně dokončili poslední ročník) do vyššího ročníku. Rozhodnutí je na řediteli školy. Poté se můžete znovu přihlásit k maturitě. Pokud již máte maturitu z předchozího vzdělávání, může vám ředitel uznat profilovou část maturitní zkoušky, povinnou společnou zkoušku z cizího jazyka lze nahradit certifikátem ((podrobněji § 81 odst. 6 školského zákona). U společné části se jinak k předchozím výsledkům nepřihlíží."

Termíny jsou uvedené v odkazu

http://www.stred­niskoly.com/ak­tuality-3/statni-maturita-2020

Další odpovědi
Edison

Chápeš to špatně. Nepleť si pojmy „vysvědčení za druhé pololetí“ a vysvědčení z „maturitní nebo záverečné zkoušky“. Tzn. že u zkoušky klidně propadnout můžeš, nemůžeš ovšem propadnout v ročníku.

Maturitu tedy v kapce rozhodně nemáš. Máš v kapce maximálně to, že nebudeš opakovat ročník.

Leland

*oprava: ne do školky, ale samozřejmě do *školy