kurec

Lze legálně bydlet na území ČR (třeba až do konce života) bez znalosti českého jazyka?

Například pokud by chtěl Němec bydlet v ČR a nechtěl by se naučit česky. Mohl by zde legálně bydlet?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, mohl. Doposud žádný zákon nenařizuje, že cizinec zde žijící musí umět jazyk. Naučit se však češtinu by bylo pro takového člověka spíše výhodou. Při každém jednání s úřady, při vyřizování čehokoli by musel najímat tlumočníka. Doposud je u nás úředním jazykem čeština a slovenština. Doufám, že to tak i zůstane i do budoucna.

Další odpovědi
Edison

Já bych to viděl následovně: Sice žádný zákon nenařizuje češtinu nikomu, kdo zde chce bydlet. Ale jak píše Drap, úředním jazykem je čeština. Když např. vietnamec kontrole na tržišti bude žíkat „nerozumět, nerozumět“, mělo by to automaticky znamenat ztrátu všech dokladů, živnosti a vůbec. Nemohl je přeci získat, pokud „nerozumět“. A vyhoštění, protože každý je povinen dbát našich zákonů bez ohledu na to, jestli „rozumět“, nebo „nerozumět“, tedy jestli nedodržuje pryč s nimi, nebo zapřít, podle rozhodnutí soudu, který jistě nestranně prohřešky posoudí. Hahahaha.. Jsem se rozohnil… 😁

Klaproth

Větu „Nerozumět cesky“ jsi na území ČR nikdy neslyšel?

Mc Merkurion

… sice jsem dal Drapovi palec, ale musím ho opravit: tlumočníka by si nemusel najímat a platit ze svého v případě:
„Občan České republiky příslušející k národnostní menšině, která tradičně a dlouhodobě žije na území České republiky, má před správním orgánem právo činit podání a jednat v jazyce své národnostní menšiny. Nemá-li správní orgán úřední osobu znalou jazyka národnostní menšiny, obstará si tento občan tlumočníka zapsaného v seznamu tlumočníků. Náklady tlumočení a náklady na pořízení překladu v tomto případě nese správní orgán.“ http://zakony­.centrum.cz/sprav­ni-rad/cast-2-hlava-2-dil-3-paragraf-16#note0012#no­te0012
… takže Němec, jako uznávaná národnostní menšina, nemusí ani v úředním jednání používat češtinu, stát mu je povinen na vlastní/státní náklady pořídit tlumočníka …

led

Drap, malé upresnenie
úradným jazykom Českej republiky je čeština
Slovenčina je ale jediný cudzí jazyk so zvláštnym statusom – právom používať slovenčinu v úradnom styku priamo, bez tlmočníkov.

Drap

Ano, vím, děkuji. Obdobně je to s češtinou na Slovensku.