Karel51

Lze kombinovat různé teleobjektivy na fotoaparát jiné značky?

Mám fotoaparát Panasonic Lumix DC-GX800 s vyměnitelným teleobjektivem. Ovšem na tyto fotoaparáty jsou teleobjektivy poměrně drahé. Zjistil jsem, že třeba od Canonu a možná i od jiných značek se dají pořídit teleobjektivy o dost levněji. Je nějaká možnost výměny teleobjektivu na tento tip fotoaparátu? Třeba přes nějakou redukci, případně jakou, nebo i jinak. A nebo jsou bajonetová uchycení u některých značek shodná?

Odpovědi
mosoj

https://www.me­gapixel.cz/pa­nasonic-lumix-dmc-gx850-telo-cerny/objektivy

Arne1

Obecně nejsou objektivy záměnné mezi výrobci. Výjimkou jsou nezávislý výrobci objektivů (například Tamron), kteří vyrábějí objektivy pro různé značky fotoaparátů – vždy je ale příslušný objektiv přizpůsoben konkrétnímu fotoaparátu.
Ono nejde jen o konektor, ale i o optické vlastnosti a vzdálenostiohniska od čipu. Dalším problémem mohou být kontakty pro přenos elektronických informací a pro ovládání objektivu.

Edison

Alternativní výrobci. Tamron, Sigma, Samyang a další. Vyrábějí velké spektrum objektivů pro nejrůznejší bajonety. Jsou slušné, slušnější, výborné, ale i mizerné, většinou v optické kvalitě, případně ve spolehlivosti, rychlosti a přesnosti ostření… V zásadě ale objektiv s příslušným bajonetem funguje na příslušném fotoaparátu. Pak můžeš narazit také na špičkové objektivy, např. zn. zeiss, které mohou i mnohonásobně převyšovat cenu fotoaparátu. A nelze se divit, co nedá objektiv, to už nedohoníš nikdy a nijak, objektiv je základ fotoaparátu.

No.. a pak tu jsou redukce. Některé přenášejí informace bez problémů, jiné jen některé a jiné fungují mizerně.

Poslední kategorií jsou redukce pro manuální objektivy. Nepřenášejí nic, některé mohou mít „indikaci zaostření“. Ač by se mohlo zdát, že na tom není co zkazit, tak je.

Ještě musím doplnit jednu perličku: Např. pro sony A7 (a další modely) existují redukce, které umožňují značně dobře používat objektivy canon.