Pruzkumnik

Lze jako palivo do lihového vařiče použít tech. benzín?

Lze do lihového vařiče na tekutý technický líh, použít nouzově technický benzín?
Zkoušel to někdo? Jaký to má výhody/Nevýhody?
Mluvíme o takovýmto typu vařiče:
https://cdn.myshop­tet.com/usr/www­.army-surplus.cz/user/shop/o­rig/13150_horak--varic--na-tekuty-lih.jpg
V některých eshopech u levné napodobeniny tohoto vařiče se píše: „Jednoduchý a skladný vařič na tekutá paliva (všechny druhy tekutého lihu, petrolej, …)“

Jinak tento lihový vařič funguje na tom principu že po zapálení a zahřátí vařiče se začne líh zplynovávat a unikat malíma dírkama pookraji ty výpary se zapálí a uhasnou plamen uprostřed, má to díky tomu větší účinek než kdyby se vařilo čistě nad miskou se zapáleným lihem, vydrží to déle

Na obdobném principu funguje Benzínový vařič např Primus
https://img19­.rajce.idnes.cz/d1903/6/­6232/6232405_a6bbcd550ad­8e7feb6af09ff93f3f685/i­mages/IMAG0056­.jpg?ver=1
s tím rozdílem že benzín je v uzavřené nádobě, z nádobky k trysce vede špagát, tryska když se zahřeje(obdobně jako se zahřívá tryska benzínové letlampy) začne benzín zplynovávat, tady na tomto videu je to krásně vidět https://www.y­outube.com/wat­ch?v=3bO09sZ_U78&

Jinak podle mého názoru, kdyby se lihový vařič naplnil technickým benzínem jen do půlky a zapálil se zapalovačem typu „na sporák“ tak aby se první „zážeh“ obešel bez ožehnutí chlupů na ruce, tak to bude fungovat jako s lihem s tím rozdílem že to bude víc hořet, smrdět, nádobí bude očouzené a asi to bude i rychleji bez paliva

Jako zkoušet to s největší pravděpodobností nebudu(nemám technický benzín, jen líh), jen mě zajímá jestli s tím má někdo zkušenosti a jaký

Nejlepší odpověď
Drap

Vařič je to dobrý, ale při použití benzinu bys také mohl vařit už naposled. Určitě benzin ani nezkoušet..Po­dobných je několik typů, někdy nemusí mít ani středový otvor, zapálíš ho přes malé dírky. Je podstatně výkonnější, rychlejší a úspornější než jen nádobka s lihem. Uhašení můžeš udělat pouze zamezením přísunu vzduchu, nebo u těchto typů po několikáté už uhodneš, kolik paliva potřebuješ a tak ho uhasíš dohořením lihu. Takový vařič jde i lehce zhotovit z plechovek od piva. Kromě petroleje a lihu s úspěchem uvaříš i na silnějším alkoholu.

Další odpovědi
elkon

Benzín má výbušné výpary.

aliendrone

Výpary z lihu jsou nemlich tak nebezpečné, jako z benzínu (potvrdí ti cca každý pátý domácí palič alchymista/des­tilátor).

Tenhle typ vařiče sice neznám, ale nevýhody ti můžu z fleku říci rovnou dvě.

  1. Benzín smrdí mnohem víc, než líh.
  2. Benzín mnohem víc čadí, budeš mít co umývat. (to může i líh, pokud je něčím „technicky říznutý“, jakkloliv to běžně nedělá.

Navíc – není benzín jako benzín, lékárnický lihobenzín je něco jiného než ten, co tankuješ do auta a to je zase něco jiného než ten do zapalovače. :)