Lze bez stavebního plánu/výkresové dokumentace nějak jinak zjistit, kde se v budovách nachází nosná zeď/zdi?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Začni zdi postupně odbourávat. Až barák spadne, tak budeš vědět, že jsi trefil tu nosnou.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Zkušený stavební technik, z konstrukce budovy, dokáže většinou vytypovat, které zdi měly být nosné a které jsou pouze prostorové „příčky“. Dá se to posoudit i ze síly stěn (nosné bývají silnější, příčky slabší). Silnější příčky bývají většinou pouze z hlediska akustiky.

Mc Merkurion

… ano, je několik způsobů: za prvé praxí spojenou s odhadem (například síla zdi >>> což může mít za následek i destrukci baráku, když omylem zbouráme slabou příčku,která se jako nosná nejevila, a přesto byla – i takové jsou), pak existuje metoda sondáží … v každém případě, na otázku je odpověď ANO …

… je pravda, že některé metody (jako Lamalam) jsou vcelku jednoduché a zvládne je i laik, ale jsou bohužel nevratné)

led

Skúsený stavbár to dokáže aj bez projektu. Premeriavaním stien, nosné steny bývajú hrubšie a sú umiestnené na konštrikčne nosných miestach. Hrubú (nosnú) stenu rozoznať od tenkej (priečky) aj akusticky poklepávaním – rozdiel vo výške zvuku.
PS
obvodové múry sú nosné.