Kryšpín

Lze 5–6 letému dítěti odebrat zápalky zapalovač když si hraje, proti jeho vůli či nikoliv?

Z důvodů aby nebyla porušena základní Listina lidských práv a svobod na př na tel. CNN na jaře 2018 metodická poradkyně uváděla, že i před přebalením miminka je zapotřebí podle grimas a gest miminka předem zjistit zda si přebalení přeje či nikoliv.

Nejlepší odpověď
agentpv

Nelze, my už 2× vyhořeli a naše dcera protože se nechce přebalovat ani koupat, má na sobě už 3,5 roku stejnou plínu. A to nemluvím o tom že se nikdy nečesala, odmítá školku ..

Další odpovědi
dubraro

Lze, ale nesmí vás při tom vidět ochránce práv dětí.

Z pohledu práva, občanský zákoník:

§ 857 Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.

marci1

Lze mu je/ho odebrat „oblbnutím“: „Jé, to je krásná krabička, půjč mi ji prosím, podívám se na ten obrázek a co je tam napsáno“. Pokud mi ji dítě podá k prozkoumání, vysvětlím mu poté, že rozhodně nechceme vypálit byt, či uhořet. 🙂

Kelt

Není tam napsané, že se máme na dítě usmívat, když si zaslouží nařezat. Nevím, kolik máš roků, ale podívej se na dřívější výchovu našich otců, kde s láskou vzpomínají, na každý výprask. V rodině i ve škole. To dítě si neuvědomuje, co může způsobit, tak je na tobě, abys s ním provedl obchodní výměnu. Něco, co se mu bude více líbit, nebo ho nějak zaujmout. A na každé krabičce je napsané Zápalky do rukou dětí a (blbcům) nepatří. To v závorce je z Cimrmanovy hry Afrika.

Bobek 2

Tak vlastní dítě pochopitelně rodič je povinen usměrňovat a vychovávat. Ale kdybych viděl cizí šestileté děti, jak si hrají se zápalkami nebo zapalovačem, asi bych se zdráhal jim tu techniku rovnou ukrást a zabavit, zejména pokud by žádné nebezpečí nehrozilo bezprostředně. Vyspělejší šestileté dítě už by mohlo umět zapálit svíčku nebo ohniště a mít nějakou základní zkušenost s přírodními živly, a pochopitelně je ovšem hravější a zvídavější než znuděný dospělý. Ale dozor bych nezanedbával.

Kryšpín

Dubraro, děkuji za částečné vysvětlení z pohledu práva rodičů, ovšem na př. v parném létě jdu krajinou na procházku a u stohu slámy ve věku 5–6 dětí si hrájí se zápalkami, kuřivem a pod. Dle mého abych neporušil základní lidská práva mohu nanejvýše hledat rodiče ratolestí, neb majitele stohu aby stoh hlídal, případně zavolat hasiče s cisternou kteří budou ve střehu událostí dalších, zda mohou odebrat zápalky nemohu posoudit.