naty

lomené výrazy pomoc

Prosím vás, nevysvětlit by mi tu někdo od začátku lomené výrazy moc prosím. Mám v tom totalní maglajz a v učebnci to nemáme vysvětlený ,jen příklady a náš učitel nám to ani skoro nevysvětlil. Moc prosím pomocte

Nejlepší odpověď
quentos

doplním kolegu – dále pak budeme potřebovat výraz co nejvíce zjednodušit, čili převést čitatele a jmenovatele na SOUČIN a TEPRVE PAK můžeme krátit některým ze společných dělitelů. Jakmile je mezi dvěma čísly/výrazy znaménko plus či minus, zkrátit/zjednodušit je nelze.

Zpětně se omlouvám za hrubku, na součit samozřejmě „převést“ – „převézt“ ten příklad asi nepůjde ;{)=

Další odpovědi
leorespect

Lomený výraz = výraz ve tvaru zlomku, například
mnohočlen
⇒ protože i mnohočleny
„jsou jenom čísla“ (i když nevíme jaká), pracujeme s lomenými výrazy stejně jako se zlomky
Podmínky
Dělit nejde všemi čísly ⇒ u lomených výrazů musíme stanovit podmínky, aby jmenovatel
nebyl roven nule.
Na psaní podmínek nebudeme potřebovat žádné další pravidlo kromě jediného:
nesmíme dělit nulou.