Deniiska

Lomené algebraické výrazy – MATIKA

Prosím, poraďte mi s tímto příkladem:
3/(2c-4) – (c+2)/(3c2-6c). / znamená zlomková čára.
Děkuji vám předem za odpověď

Nejlepší odpověď
bolak

Musíš vytknout ze zlomků co se dá.
Na první pohled bych z jmenovatele prvního zlomku vytknul dvojku (2) a z jmenovatele druhého zlomku (3c). Pak ty dva zlomky mezi sebou pronásobíš, tak aby vzniknul jejich společný jmenovatel a dali se od sebe odečíst. V další fázi výpočtu by ti pak měl jak ve jmenovateli tak v čitateli vyjít shodný člen(c-2) , který vykrátíš.

Pokud na to koukám správně a tys to správně opsala, tak by ti mělo vyjít pravděpodobně něco takového (7c-4)/6c(c-2), což se mi ale zase extra zjednodušené nepřipadá, takže buď jsem se někde překouk, nebol byl autor toho příkladu nějaký patlal.

Pamatuju naše písemky, kdy byl jeden jediný zlomek přes celou tabuli, na první pohled se v něm nedalo nic vykrátit a nakonec to vyšlo 3.

Další odpovědi
Michal Kole

já to vidím na zjednodušení pomocí vzorců (a2 ± b2)

Podívej se na řešené příklady v učebnici a podle nich si udělej domácí úkol