Khumlar

Lode pluji po vode nebo jedou?

Nejlepší odpověď
annas

Cituji významy slov z SSJC

Jet = (o dopravním prostředku) pohybovat se, zprav. využitím tažné síly zvířat n. parního, motorového aj. pohonu.

Parník jel pomalu k přístavu ( plul);

Plout = (o předmětu, zvl. plavidle) být unášen, pohybovat se na povrchu vody (n. jiné kapaliny); plavat loď, člun pluje; plující vory; ledy plují po vodě; p. s proudem, po proudu.
Doplňuji:
Výrazy plout a jet pro loď jsou synonyma, tedy slova podobného významu
Ale laiici to zřejmě nerozlišují.

Z definice, kterou jsem uvedla, vyplývá rozdíl.
Pohyb lodí pomocí motoru – jet x pohyb vlastní silou, větrem apod. – plout

Stejně se uvádí: jet na lodi = plout na lodi.

Další odpovědi
led

Lodě plují ve vodě na hladině
Doplňuji:
Suchozemec jede na lodi, kdežto námořník pluje lodí. Tak jak loď se vznáši na vlnách a ponorka pod hladinou moře, nebo obě jedou vpřed, to rovno je s plující lodí ve pobřežných vodách a ponorkou plavící se v dálních hlubinách oceánu.

anvodak

Plují i jedou.

anonym

Plují s přírodním pohonem a s nepřírodním jedou…

mosoj

Letí.

ivzez

@Matesax:
Jak to bude u kánoí, kajaků x-veslic?
Ty plují nebo jedou?
Všechny jsou poháněny přírodním pohonem …

gagaga

tak nejak jak pise an. jsem slysela i primo od kapitana lodi ..
rikal, ze co je pohanene motorem..jede ..
a ostatni , pomoci svoji sily .. ( nebo nejak samo ) ..pluje ..plave ( clovek , drevo ..

nejak to jeste prirovnaval k Zeppelinu a vyhlidkovym balonum ( ale to uz nevim co ) :)
?

  • iv-

annas

Teď právě na to myslím, že bych měla doplnit vpředu. Motor x člověk.

gagaga

jojo…doplnte …takhle to rikal