lexx

Litovali jste někdy ztracená léta svého studia

a nevyučili se lépe řemeslu ? Já ano. Bába na pracáku mně přímo řekla: tvařte se přiblble, pologramotně, to vás (možná) vezmou na stavbu k míchačce nebo sázet stromky či prodávat do bufetu.
Hlavně nepřiznávejte ten svůj diplom, praxi a nějaký postgraduál, nikdo vás už nikde nezaměstná. A věk 50+ ? Katastrofa. Hezké. Degradace národa, přímo genocída. Dolfi s knírkem to věděl, inteligence = nebezpečí. Proto nejdřív zavřel české VŠ. Historie se opakuje.
Doplňuji:
Tedy, vystudoval jsem VŠB-TU Ostrava, FMMI. Tenkrát (1982–87) perspektívní obor. Jenomže, přišla sametová (1989) a vše rázem jinak. Útlum hornictví, hutnictví i strojírenství. Je srandovním paradoxem že tyhle fakulty existují dodnes a chrlí nepotřebné absolventy bez vazby na reálné potřeby trhu práce. Koho to zajímá ? Vládu ? Ministry ? Pány profesory, docenty ? Sotva.

Nejlepší odpověď
dudu

Nikdy nelitoval, i když uznávám platnost rčení, že řemeslo má zlaté dno!
Souhlasím, že život umí tropit hlouposti – vystudoval jsem sice ekonomii zemědělství, ale po většinu aktivního života pracoval při podpoře vojenské výroby a staveb rozpočtového plánu, abych závěrem skončil na kapitálových obchodech a podílel se na výuce souvisejích dovedností.

Další odpovědi
Drap

Mám přesně ty samé zkušenosti. Při hledání práce po padesátce je vzdělání na obtíž.Taky zapírám školu, a občas i když stejně jenom krátkodobě to vyjde. Ale léta studií nelituju. Studium za to nemůže. Spíče mě napadlo jak to má motivovat mladé. Pro ně je fakt asi lepší nestudovat a raději si shánět známé a přátele mezi podvodníky, rychlými zbohatlíky a podobně.

Alesh

Otázka velmi zajímavá a dost mi vrtá toto téma hlavou, neboť jednou se mě bude taky týkat. Často se ptát, čím to je. Znám lidi přes 50, co jsou celkem v pr…, prakticky bez ohledu na dosažené vzdělání a znám i opačné lidi, taktéž bez ohledu na vzdělání.
Ono to totiž o vzdělání podle mě vůbec není. Je to o tom, co ten člověk umí, co může potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout. Já tohle taky dřív nechápal, myslel jsem si, že stačí mít papír, že jsem Ing., ale opak je pravdou a je to tak samozřejmě správně.
Ten dodatek je samozřejmě pro spoustu lidí tvrdá realita, ale co naplat, každý se s tím musí nějak popasovat, nelze brečet nad rozlitým mlékem. Jinak odpověď na otázku, koho by to mělo zajímat je jednoduchá. Zajímat to musí jen a jen dotyčné studenty, je to jejich budoucnost, to si musí oni uvědomovat.

arygnoc

ne.
léta studia byli nejkrásnější období mého života.
Dnes se věnuji (jako padesátník) podnikání, protože také jsem nemohl sehnat práci.

venkovan

  • 50 není žádný věk. Jen trochu bolí tělo. A co hledat za práci? Podle mne záleží na tom co člověk dělal a jak to využije v jiných profesích. Stále se dá rekvalifikovat, ale podstatou je, jaké jsou celkové možnosti v regionu na práci. I to podnikání má své meze

A mimochodem – po + 50 ti co umí řemeslo taky pláčí. Tělo bolí, nestačí fyzicky na mladé, kvalita práce se nehodnotí.
A babu na pracáku vyhoďte – je neschopná a dělá z lidí blbce. Tohle kdyby mi řekla, tak její nadřízený nestačí přede mnou skákat z okna. Má lidi bez práce podržet alespoň psychicky a ne urážet jejich vzdělání.
A vem te to za ní. Máte životní zkušenost a umíte si představit co to znamená být bez práce.

jendahun

…tvařte se přiblble a pologramotně?Myslím si,že ani ten kopáč nemusí být přiblblý pologramotný,ani ti co sadí stromky nemusí být úplní blbci.Sadil jsem stromky s inženýrkou,hodně VŠ dělá s pilou v lese.Dělali tady Ukrajinci a když jsem se s nimi dal do řeči,byli to doktorka,inženýr strojař – prostě studovaní lidé.Naopak jsem přišel do styky s inženýry o jejichž inteligenci a použitelnosti jsem silně pochyboval.Doba je prostě taková,zlá a mizerná,žádný z majitelů firmy nemá rád zaměstnance,který mu přeroste přes hlavu a bude dělat chytrého.Ano,každý chce zaměstnávat blbce,aby mu v dnešní době nebyl konkurencí.Po padesátce shání práci špatně každý.Ať se vzděláním,nebo bez.Představa,že když mám diplom jsem předurčen sedět v kanclu a dávat příkazy za hodně peněz,je opravdu zcestná.Mám sice jen střední,ale v oboru který je už prakticky určen k zániku.Před deseti lety mě vykopli z teplé kanceláře a dnes se raději živím rukama.Byl jsem spokojený,ale teď už to začíná být boj o život.Člověku po padesátce dochází síla a vytrvalost.Jediná práce které se asi bojím,je práce v kolektivu opilců,hulvátů a že jednou budu muset obléct oranžovou vestu a jít zametat v našem městě spolu s cikány.A ještě poznámka na okraj – ta inteligence to tady zadrbala po 89.,tak ať teď nebrečí.

MILAN1961

Po revoluci jsem začal dělat výkupčího ve sběrných surovinách až do roku 2008,od té doby jsem na ÚP.Minulý měsíc mi bylo 50let,ale že by mi za celou dobu tz.za skoro 4 roky nabídly nějakou práci to se ještě nestalo.Když někam volám ohledně práce a řeknu jim věk:nechte nám tu vaše číslo a tím končí celé jednání o práci.