Jsemtady

Listi .. proc se hrabe a proc vubec opadava

Mame podzim, doba opadavani a hrabani listi ..
A tak se ptam ..
Proc vlastne to listi opadava a kdyby ty stromy rostly treba v miste kde je celej rok teplo, atp. opadavaly by take?
Je dobre vubec listi hrabat a proc, coz se nevstreba zpet do zemne?

Nejlepší odpověď
led

Sú stromy, ktorým lístie neopadáva. V našich podmienkach stromom lístie pomáha zachytávať vlahu z ovzdušia, dažďovú vodu, potrebné k životu. Letné vegetačné obdobie teraz končí, ak by lístie ostalo na konároch, zväčšuje plochu stromu a to v časoch sucha a mrazu by bolo pre strom škodlivé.
Opadané lístie sa rozkladá, hnije a vsakuje sa do zeme. V lesoch je to prirodzený úkaz. Ale na asfalte, či v blizkosti domov, hnijúce lístie vplýva aj na životné prostredie človeka, dostáva sa do zeme (mimo asfaltu) aj so svojim, znečistením vplyvom dopravy, priemyslu a človeka. Ako každý odpad sa musí z čistenej oblasti odstrániť.
Doplňuji:
Prečo padá na jeseň lístie zo stromov?
http://www.li­ecive.herba.sk/in­dex.php/rozne-clanky-o-liecivych-rastlinach/80-clanky-o-liecivych-rastlinach/537-preco-pada-na-jesen-listie-zo-stromov.html
fórum:Preco opadavaju listy?
http://www.zdra­vie.sk/forum/62619/pr­eco-opadavaju-listy/

Další odpovědi
dudu

Důležitým důvodem je také skutečnost, že v listí přezimuje v různých formách řada škůdců, kteří mohou výrazně ovlivní kvalitu a mnoství příští úrody.

anonym

Listnaté stromy opadávají i v tropech (třeba baobab). Běžně strom prochází vegetativními cykly, kdy vyraší nové listy, strom vykvete, uzrají plody, po té plody a listy opadají a nastává vegetativní klid.
Listy ve volné přírodě hrabat skutečně zapotřebí není. Jenže na vesnicích a hlavně ve městech takové spadané listí poletuje po ulicích a je s ním potíž. V sadech a na zahradách se hrabe kvůli tomu, aby si v něm nehledal úkryt nežádoucí hmyz a škůdci.
Pokud se ti hrabat nechce a spadané listí neobtěžuje okolí, tak hrabat nic nemusíš. Je to na tobě.

badisko

Listi se normalne do zeme vstreba … jinak tady asi nekomu nefacha google :D ze? http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vý­měna_listoví

elektrikář

Strom schazuje listí když pro postupující čas skončí v listech fotosyntéza a strom jej již nepotřebuje ve stopce se vytvoří slabounká vrstvička korku a v té se list odlomí.- Já je zbírám při posledním sekání do koše sekačky a rozdrcené dávám do kompostu.Jinak pod vrstvou listí vyhnije tráva.