zvonisek

Je pravda, že se borůvky nemají jíst přímo v lese, protože mohou být potřísněny liščí močí a poškodit tak játra?

Prý se borůvky nemají jíst přímo v lese, mohou být potřísněny močí a poškodit játra, je to pravda? Co s tím?

Původní
Liška a borůvky

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Poměrně často a ráda se pohybuji po lese, a pokud je to v létě, borůvky jím po plných hrstech. Na tasemnici liščí jsem zatím nikdy nenarazila.

Nejspíš to bude tím, že ta pravděpodobnost se něčím takovým nakazit, je opravdu hodně vzácná.
Přikládám zprávu, Ministerstva zdravotnictví ohledně této věci. Je sice z roku 2009, ale tuším, že vzhledem k vzácnému výskytu lišek na našem území, se situace příliš nezměnila.
http://www.mzcr­.cz/obsah/pre­nos-lisci-tasemnice-na-cloveka_2017_5.html

Další odpovědi
redy

Přibývá hodně lidí s liščí tasemnicí. Vajíčka ani déšť nesmyje z těch borůvek.
Člověk může i umřít.

brillant

http://www.aha­online.cz/cla­nek/musite-vedet/36233/pozor-v-lese-ciha-nebezpecny-parazit.html

mosoj

To nebezpečí nákazy tasemnicí liščí existuje a existovalo vždy. Nic nepřibývá, spíše borůvek ubývá.
Larvy tasemnice liščí mají schopnost proniknout skrz střevní stěnu do krevního oběhu a usídlit se kdekoliv v těle. Protože játra fungují jako krevní filtr , většinou se uchytí tam. Nicméně nejedná se jenom o tasemnici liščí, ale např. i o larvy škrkavky a jiné.

Drap

Nevím, zda játra, kdysi jsem něco podobného četl, ale o vzteklině. I když tyto bakterie dlouho na slunci nepřežívají, tak jisté riziko tam zřejmě být může.

Mc Merkurion

… je tolik věcí co by se mělo > a tolik lidí, co na to ***** …

Seznam.cz

Vzpomeňte na toxoplazmózu. Ta je od holubů, koček, psů, i od lišek.

Mc Merkurion

Nuk nuk: s tou vzácností lišek na našem území bych opatrně, kachny a slepice od sousedů by mohly vyprávět, ale jinak napeostý souhlas…

Nuk nuk

Ono záleží, kde bydlíte, jsou jistě oblasti, kde jich je víc. Tady u nás široko daleko rozhodně dobrou noc nedávají, a že by i bylo kde. Rozhodně to ale nevypadá, že by se přemnožily tak, že by se chodily vyprazdňovat do borůvčí někde podél lidmi vyšlapané cestičky :)