Kelt

Liší se u vás realita a popis reality, nebo je to zcela stejné?

Protože jsme už tři dny doma, nastává ponorková nemoc a to každé slovíčko vede k iniciaci reakce. Takže jsme se s manželkou chytli, trochu na sebe pořvali. Je zajímavé, když vyprávěla obsah dceři, tak některé detaily, které v situaci byly, byly trochu pozměněné. Málo a jaký to má vliv. A jak u vás? Jen pro zajímavost. Děkuji.

Odpovědi
autacek

Ano, lidi mají obecně tendenci vidět věci jen ze svého úhlu pohledu, empatie v tom okamžiku jde zcela stranou. Je to přirozené, obzvlášť, když se jedná přímo o jejich vlastní polívčičku.

Edison

Je to přirozené. Nedělal bych si s tím starosti. Možná mezi realitu a popis reality ještě vstupuje vnímání reality a ještě by se jistě něco našlo. Pokud si toto člověk uvědomuje, je schopen hlavně chápat to, co pak ten druhý říká a jak jedná a pak uvážlivě korigovat především své reakce. Jinak… není to to, čemu se říká empatie? Alespoň z části.

Ametyst

Myslím, že zde to Jaroslav Dušek dokonale vysvětluje: Nevytvářejte si domněnky.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Im7bMNJFVzU

zjentek

Radím vyprdnout se na slovíčkaření a soustřeďit se na fakt, žes s ní v pohodě přečkal tři dny na hromádce, racionálně promyslet, kolik tý nemocenský ještě zbývá a co asi bude, nebo-li jak to bez psychické újmy přečkat. Taky je dobré si už dnes pomalu pokládat zapeklitou otázku, CO BUDE v důchodovým věku. Pomalu se připravovat na tu nejhorší část jinak pestrého, i když zoufalého života.

Dochy

Ano, běžně se vyprávěním význam posouvá…Zvlášť když je jeden na druhého poněkud nabroušenej…

Bobek 2

K holé realitě nemá přístup nikdo. Vnímání každého člověka je selektivní, formované mimo jiné interpretací vnímaného. Všichni jsme jaké malé dítě, které má převyprávět obsah filmu, jehož smysl nemohlo pochopit.