Franta_Intoš

Poradíte Linux o „velikosti“ CD? Nemůžu mít totiž Lubuntu, jak jsem se několikrát ptal?

Dobrý den. Chtěl bych linux na PC, ale můj Noťas úmí nabootovat pouze hard disk a cd…
Neumí vypalovat dvd ale pouze cd. Takže tam nemůžu mít lubuntu (sice potřebuje malý výkon, ale má přes 1 GB, takže to nepůjde na CD), Potřebuji něco do 700 MB. Musí to také unést RAM 500 MB…

linux o velikosti cd??

Díky moc

Odpovědi
Vojta24

Páni, doufám že na nás nakonec nevybalíš že to musíš instalovat z 1.44MB disket 🙂

To co popisuje George ti asi nevyjde, protože sehnat 900MB CéDo v dnešní době bude nad lidský síly. Můžeš ale ještě použít verzi ALTERNATE, která je speciálně určena pro tento případ, odkaz ke stažení tady http://cdimage­.ubuntu.com/lu­buntu/releases/18­.04.4/release/lu­buntu-18.04-alternate-i386.iso, měla by se vejít na 700MB CD disk s měnším overburnem a ten už seženeš snadno.

anonym

Začíná to být dost výzva 🙂

… i s CD máš pořád možnost instalovat i LUBUNTU, ale musíš na CD vypálit instalační ISO pro server, které je menší a ne ISO pro plný desktop.

O nic tím v důsledku nepřijdeš, protože co se na CD nevešlo si budeš moci doinstalovat z repozitáře, především tedy samotné grafické rozhraní plochy. Po instalaci serverové verze budeš mít k dispozici jen příkazový řádek, ale jednoduchým příkazem „sudo apt install lubuntu-desktop“ můžeš snadno hned z repozitáře stáhnout a nainstalovat grafické prostředí. A pak i vše ostatní, chromium, firefox, nějaký vlc, mpv, audacious a další drobnosti.

Tady je serverové ISO pro poslední 32bitové LUBUNTU https://relea­ses.ubuntu.com/18­.04/ubuntu-18.04.4-live-server-amd64.iso , jak ale vidíš je potřeba použít 900MB CD („100minutové“) ---- heh, a poprvadě, nejsem si teď vůbec jistý tím, zda tuhle specialitu lze ještě sehnat.

Vojta24

Dovolím si na tazatele takovou okrajovou otázečku, samozřejmě nemusíš odpovídat. Nebylo by kepší koupit na bazaru notebook, který splňuje požadavky na plnohodnotný Ubuntu 20.04 LTS v plné palbě se vší parádou, s podporou až do roku 2030. No a ten starý notes se pokusit prodat aspoň za tisícovku nějakýmu fanouškovi retro her který to bude používat, jak psal alien, na nějaké DOS hry, které mu už na novém už nejdou spustit.

Požadavky na plnou verzi Ubuntu přece nejsou vysoké stačí když to bude mít alespoň 3GB RAM pro plynulou práci, bude umět bootovat z flashky nebo mít aspoň DVD mechaniku, aby se to tam dalo pohodlně dostat no to je vše. Takový notebook snad nemůže v bazaru dnes stát víc než 1500 ne ?

Příklad třeba tady https://www.sba­zar.cz/milan.mkd/de­tail/117321480-notebooky-hp-pavilion-dv6000-6700-a-dockstanici je přesně takový za 1300 korun … je na tom sice dosluhující windows 7, ale ubuntu 20.04 LTS hravě zvládne. A je to rozhodně mnohem lepší stroj, než co nám tady popisuješ (sice je to mladá dvacítka, ale na PC už je to nějaký věk 🙂 …