jakube33

Linearni rovnice pomoc.

Dobry den, zitra piseme pisemku z M a jsou to linearni rovnice o dvou neznamich. Mohl by mi nekdo vysvetlit scitaci metodu? Koukal sjem na internet ale nepochopil sjem ten zacatek a jak proste zacit, zkousku umim ale to je tak vsechno:D

Nejlepší odpověď
Vojtěch

Ve sčítací metodě potřebuješ sečíst obě rovnice tak, aby ti jedna proměnná z rovnice zmizela a jedna zůstala. Vyber si nejprve, které se chceš zbavit – X nebo Y. Může to být kterákoliv z těch dvou. Řekněme, že sis vybral Y. [START] Nyní musíš každou z rovnic vynásobit takovými čísly (pro každou z rovnic to bude jiné číslo), aby ti v obou rovnicích vyšel stejný násobek Y, ale s opačným znaménkam. Poté obě rovnice sečteč, tj. sečteš násobky X, poté násobky Y (vyjde nula) a nakonec pravé strany. Dostaneš jedinou rovnici, kdy násobek Y bude nula, takže získáš rovnici o jedné neznámé a spočítáš hodnotu X.
V druhém kroku pak uděláš s rovnicemi úplně to samé (zpět na [START]), akorát pro proměnnou X.

Tady je to krásně vidět:

Zdroj: http://www.e-matematika.cz/za­kladni-skoly/rovnice/15-soustavy-rovnic-scitaci-metoda-lehci.php

Další odpovědi
chudst

Tady to mate hezky vysvetleno: www.zsvelkyse­nov.cz/rs/dow­nload.php?sou­bor=7

A priste – neni dobre se ucit na test den predem.