MMA

Lineární rovnice a nerovnice

Jak se mění znaménka (+,–) v Linearních rovnicích a nerovnicích? Např: 14×+6 < 9×+36.. Děkuji moc, potřebuji to vědět, nevím si s tím rady.
Doplňuji:
Vlastě když chci ty znaménka přesouvat.. Co z toho vyjde, jestli (+,–) A tak

Odpovědi
mosoj

Už jenom způsob vyjadřování velí : ruce pryč !

arygnoc

u nerovníc sa znamienko nerovnosti pri násobení/delení oboch strán (napr. krátení) nerovnosti záporným číslom nerovnosť mení (z > na < a naopak).

;-Q

Quimby

nerovnice se chová skoro stejně jako rovnice, takže když přesouváš věci z jedné části do druhé, tak jim měníš znaménko.
Jde o to, že ty věci vlastně odčítáš nebo pričítáš.
Když to vemem na tom příkladu a chceme přesunout do 9× doleva, tak ho pročtě z obou stran odečtem
14× +6 – 9× < 36 tedy 5× +6 <36
teď můžeme tu šestku přesunout doprava a vlastně ji odečíst, takže 5×<30
Nyní můžeme celou rovnici vydělit 5ti a dostaneme x<6

U nerovnic si musíš dávat pozor akorát, když dělíš. Zaprvé samozřejmě nesmíš dělit nulou, ale když dělíš záporným číslem, tak se mění znaménko rovnosti.
Takže kdybychom chtěli z nějakého důvodu rovnici 5×<30 vydělit –5kou, tak by nám vyšlo -x>-6 a když jen přehodíme strany, tak dostaneme 6>x a vidíš, že je to stejné jako to původní řešení