Limita π (nebo pí)

Dobrý den, chci se zeptat, pokud mám limitu jsou jdoucí zleva π/2 (nebo pí), tak jaké je o něco menší číslo než je tohle? Např π/1? A jak by to bylo pro limitu jsoucí zprava? π/3?

Kdyby někdo nechápal, tak předvedu na jednom příkladu, co tím chci říct. Když mám limitu O jdoucí zprava, tak to bude 0, 9999 (prostě o něco větší číslo než je 0) Kdyby to byla limita jdoucí zleva, tak je to –1,999

Děkuji za vysvětlení
Doplňuji:
Jedna se o funkci sin

Odpovědi
Skeptik

Pro numerický odhad limity zleva použiješ např. číslo π/2 – 0.000001. Pro odhad limity zprava π/2 + 0.000001. To samozřejmě v případě, že limita funkce v tomto bodě není definovaná. Ostatně jestli si dobře pamatuji větu. Tak říká něco jako: „Funkce má limitu v bodě právě tehdy když se limita zleva v tomto bodě rovná limitě zprava.“
A jedna důležitá poznámka. O jakou funkci jejiž počítáš limitu se jedná?
Doplňuji:
Tak sin(x) pro x jdoucí zleva k pi/2 se rovná 1. To je samozřejmé, nicméně, pokud to číslo zleva, kterým tě zleva dělí od toho pi/2 je nekonečně malé. Pro výpočetní praxi si však vystačím s číslem, které je jen o něco málo odlišné od toho čísla, ke kterému se blížíme. Tzn. rozdíl mezi bodem x, ve kterém počítáme limitu a bodem, který dosazujeme do funkce je velmi malý.

Skeptik

Jo a ještě ta funkce na tom malém rozdílu musí být spojitá, aby se to mohlo dosadit, tzn. nemůže na tom malém rozdílu ta funkce nikam unikat.