elinátorka

Likvidace sršního hnízda v prosinci na půdě?

Doplňuji:
Jak zlikvidovat sršní hnízdo v prosinci na půdě?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Obecně tradovaným mýtem je, že sršeň obecná je chráněný živočich. Není tomu tak. „Sršni jsou chráněni obecně jako druh, je to tedy jakási ochrana proti celkovému vyhubení. Ten, kdo zlikviduje ojedinělé hnízdo, není nijak postižitelný, protože je jako druh a celek neohrožuje,“ vysvětluje Jan Švanyga z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na serveru hobby.cz.
Je dobré něco základního o sršních vědět. Každé hnízdo na podzim vymírá. Přežívá jen královna, které hnízdo někdy v září opustí a na jaře pak zakládá nové hnízdo. Pokud máte ve stodole sršní hnízdo, můžete zkusit vydržet do podzimu a hnízdo odstranit v době, kdy bude prázdné a nebude hrozit žádné pobodání. Na jaře je pak dobré místo zkontrolovat, zda se v místě nestaví hnízdo nové. Není to sice pravděpodobné, protože sršni si z důvodu ochrany před parazity hledají nová útočiště. Některá místa si ale jako na potvoru oblíbí. Dalšímu zahnízdění lze předejít třeba ucpáním spár a míst, kterými se sršni dostávají k hnízdu.
http://ekolis­t.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/srsen-ne-prijemny-soused-jak-se-zbavit-srsniho-hnizda

Další odpovědi
orwell

V první řadě je třeba se vypořádat se skutečností, že sršně (nebo sršni) jsou myslím chráněným hmyzem. Pokud se rozhodnu k tomuto zločinu, počkal bych raději po několika mrazech. Oni to totiž nepřežívají, pouze několik larev pro založení budoucího potomstva. Následně lze vzít špachtli, igelitový pytlík, hnízdo oddělit špachtlí od trámu či zdi a šup s ním do pytlíku. Pak hnízdo zmuchláme a nejlépe spálíme v kotli. Pracujeme raději v rukavicích. Je to poněkud morbidní, ale kdo zažil útok sršní a „pár jich dostal“, ví své. Je také možnost nechat si je odborně odstranit hasiči, ale bude to asi tak za 2000,–.

mosoj

Postříkej ho pořádně biolitem a pak ho ukliď.