rikissa

Lidičky, jak správně napíšete milion za číslem 1,4? a) 1,4 miliony; b) 1,4 milionu. Moc díky Riki

Nejlepší odpověď
annas

Počítaný předmět po desetinných číslech

Shoda počítaného předmětu po desetinných číslech se v odborných textech řídí podle desetin, setin atd. (vychází tedy ze „čtené podoby“ celého desetinného čísla). Tvar počítaného předmětu je proto ve 2. p. j. č.: 0,2 metru, 0,5 metru, 1,1 metru, 2,2 metru (do 2,2 metru, skočit 2,2 metru), 2,4 litru, do 3,5 tuny, 10,548 milionu, 14,25 sekundy (čteme: nula/žádná celá dvě desetiny metru, do dvou celých dvou desetin metru atd.). Stejně jako milionu.

Pozn.: V neodborných či stylově nižších textech se často objevuje počítaný předmět po desetinných číslech také a) ve tvaru 2. p. mn. č. nebo se zde uplatňuje b) pádová shoda podle číslovky nacházející se za desetinnou čárkou. Tyto další dva způsoby lze zvláště v mluveném projevu tolerovat: 0,2 metrů/metry, 0,5 metrů, 1,1 metrů/metr, 2,2 metrů/metry (do 2,2 metrů, skočit 2,2 metrů/metry), 2,4 litrů/litry, do 3,5 tun, 10,548 milionů, 14,25 sekund (čteme např.: nula/žádná celá dva metrů/metry, do dvou celých dvou metrů atd.). V oficiálních projevech bychom však radili se způsobům a) a b) vyhnout.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=792

Další odpovědi
anonym

1 400 000 schválně jsem tam nechal větší mezery

anonym

Jakpak asi vypadá skloňování? Milion, bez milionu ........